lyžařské a outdoorové portály: Běžky | Sníh | Sněhové zpravodajství | Předpověď počasí

NORDIC 26 - březen 2013

Časopis 21.02.2013 | NORDIC | přečteno: 10748x | počet komentářů: 0
NORDIC 26 - březen 2013
foto: ilustrační

Letošní lyžařská sezóna poskytuje kromě vlastního sportovního vyžití i možnost sledovat v domácím prostředí vrcholné lyžařské výkony prostřednictvím světové elity. Asi největší sportovní lyžařskou událostí bylo pořádání mistrovství světa v biatlonu, které probíhalo v Novém Městě na Moravě. Že se skvělými výkony představí právě Ondřej Moravec, se kterým jsme si v začátku tohoto mistrovství připravili rozhovor, v to jsme původně jenom doufali.
Další významnou událostí je juniorské mistrovství světa, které po dlouhé době zavítalo do Liberce. Tady se zase ukázala ve velice dobrém světle nadějná Lucie Charvátová, čímž si i vysloužila dodatečnou nominaci na mistrovství světa dospělých ve Val di Fiemme.
Další články vás budou informovat o lyžařských maratónech u nás, ale i v zahraničí. Je to taková pozvánka na závody, kterých se ještě můžete letos zúčastnit. V článku Věk lyžařů se dozvíte, jestli ještě nejste za výkonnostním zenitem. V neposlední řadě už pomalu koukáte na konec sezóny a tak vám nabízíme možnost letního tréninku na rozvoj silových schopností, který lze provádět i v přírodním prostředí, nejlépe v lese. A mnoho dalšího čtěte v aktuálním NORDICu 26.NORDIC 26 vychází 21. 2. 2013
68 stran


Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/nordic
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a FloowieTištěnou verzi časopisu si můžete objednat v e-shopu SNOW!
Přečtěte si časopis v elektronické podobě!

Pár tipů z obsahu:


Jak si žije rodinný tým mistrů světa – Zn.: Stadlober

Neporazitelné armády ruských běžců a německých sdruženářů vládly ve veseckém areálu při mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování. Na můstku zase létali Slovinci a japonská kamikaze. Mezi nimi jen občas problesklo jiné zajímavé jméno. Tak třeba STADLOBER. Vytáhlá dívčina tohoto jména vyhrála pro Rakousko skiatlon a se zlatou medailí se mohla hned potěšit s rodiči. Táta už byl taky mistrem světa, máma vicemistryní. Pamatujete?


Ondřej Moravec – Nejdůležitější je poznat sám sebe.

Původně měly být tyto řádky jen a jen nadčasovým povídáním s biatlonistou Ondřejem Moravcem, závodníkem, který v posledních dvou sezónách zaznamenal výrazný výkonnostní progres a začíná naplňovat svoje předpoklady z juniorských let. Řízením osudu Ondra na otázky odpovídal v noci poté, kdy v Novém Městě na Moravě přivedl do cíle českou smíšenou štafetu na senzačním třetím místě! Proto i první dotaz směřoval k dění ve Vysočina Areně.


LOB – Rozhodně ne nuda

Branné lyžování, stolečkáři, blázniví lampióni a možná ještě další názvy nám klasičtí lyžaři nalepují. Ale proč vlastně? Je lyžařský orientační běh (LOB) opravdu jenom sport hrstky nadšenců, kteří si v lese ničí lyže? Budeme rádi, když se o tomto sportu zase něco více dozvíte. O čem ten sport vlastně je a hlavně pro koho?


Mohou být Češi dobrými sprintery?

Lyžařský sprint je v současnosti naprosto rovnocennou lyžařskou běžeckou disciplínou. Proč Češi nezachytili nástup a v poslední době v této disciplíně na mezinárodním poli jen paběrkují? Je to snad proto, že, jak někteří tvrdí, si české lyžování nemůže vzhledem ke své malé lyžařské základně dovolit vychovávat sprintery-specialisty?


Krevní doping

Problematika dopingu ve sportu je stále živá. Sportovci se snaží najít snadnější cesty k vítězství a slávě. Je zřejmé, že člověk vůbec se snažil zvyšovat své výkony, a to i uměle, odjakživa – nejdříve v boji, později ve sportu. Stejně jako je možné již od starověku sledovat stopy používání „zakázaných látek“, lze také sledovat snahy o jejich vykořenění.


Jakpak to tehdy vlastně bylo

Přímo z pravěku lyžectví jsou dva příběhy disciplíny, která profilovala ty nejprvnější začátky každého skiáka, a to je výlet na ski. Jednatelská kniha Českého krkonošského spolku ski Jilemnice má takových fejetonů z výprav svých členů několik. Jeden z prvních je v knize nadepsán titulkem Veselý výlet a odehrál se v roce 1897…


Nastavení pozice cyklisty na kole

Nyní, kdy si ještě užíváme běžek plnými doušky, již většina z nás myslí na jarní sportovní aktivity, kdy vyměníme lyže za jízdní kolo. Příprava na cyklistickou sezónu zahrnuje nejen servis kola, ale nedílnou součástí je i správné nastavení pozice cyklisty na kole, které odborníci doporučují pro všechny věkové í výkonnostní kategorie cyklistů.


Lesní posilovna pro lyžaře

Při tréninku lyžaře běžce se využívá různých zimních a letních tréninkových prostředků. Nejvíce by měli běžci využívat ty z nich, které rozvíjejí specifickou podobu pohybových schopností, nicméně i využití obecných tréninkových prostředků plní důležitou úlohu. Vzhledem k charakteristice běhu na lyžích se rozvoj silových schopností zčásti provádí v přípravném období v posilovnách nebo fitcentrech, ale nejvíce v přírodních podmínkách, na které jsou lyžaři zvyklí. Lyžaři závodí v přírodě, a tak je pro ně přirozenější i v přírodě, trénovat.


Šumavský skimaratón – pohled pod pokličku velitele tratí

Velmi pozitivní zpráva pro závodníky i pořadatele: Šumava je krásně zasněžená. Pro běžkaře zde panují výborné podmínky a Šumavský maratón čeká na startovní výstřel. doufáme, že překonáme loňskou vynikající účast 1 600 závodníků. Také letošní Šumavák se jede pod hlavičkou Stopy pro život a je součástí evropské série lyžařských maratónů Euroloppet. Těšíme se na všechny milovníky úzkých prkýnek u nás na Kvildě.


Birkebeinerrennet na vlastní kůži

Lyžovat v Norsku, kolébce lyžování, to je zážitek. A účastnit se závodu, který má již 75. ročník a vychází z historických událostí více než 900 let starých, to je zážitek neobyčejně silný.


Jak se žije na severu

Pocházím ze severu republiky a vždycky mě to táhlo spíše do hor a do severských zemí než na jih. Za svou lyžařskou kariéru jsem už nějaký ten pátek (když se to všecko sečte, tak možná už rok) na severu Evropy strávila, a tak bych se s vámi o své zážitky ráda podělila.


Putování Vysočinou za památkami Unesco

Kdo by to řekl, že na běžkách se v upravených stopách dostanete k takovým skvostům, jako je areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který byl pro svou jedinečnost zařazen roku 1994 mezi památky zapsané do prestižního Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.


Z kolébky na běžky

Nechcete se ani s malými dětmi vzdát svého oblíbeného sportu – třeba právě běžeckého lyžování? Nemusíte! Výrobci sportovního vybavení totiž dnes naštěstí nabízejí pomůcky, s nimiž lze sportovat i s těmi úplně nejmenšími!

Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 26Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDETagy, které má článek přiřazeny: archiv čísel, časopis
0% (0 hlasů)

Komentáře (celkem 0)

21.02.2013 09:59:52

Letošní lyžařská sezóna poskytuje kromě vlastního sportovního vyžití i možnost sledovat v domácím prostředí vrcholné lyžařské výkony prostřednictvím světové elity. Asi největší sportovní lyžařskou událostí bylo pořádání mistrovství světa v biatlonu, které probíhalo v Novém Městě na Moravě. Že se skvělými výkony představí právě Ondřej Moravec, se kterým jsme si v začátku tohoto mistrovství připravili rozhovor, v to jsme původně jenom doufali.
Další významnou událostí je juniorské mistrovství světa, které po dlouhé době zavítalo do Liberce. Tady se zase ukázala ve velice dobrém světle nadějná Lucie Charvátová, čímž si i vysloužila dodatečnou nominaci na mistrovství světa dospělých ve Val di Fiemme.
Další články vás budou informovat o lyžařských maratónech u nás, ale i v zahraničí. Je to taková pozvánka na závody, kterých se ještě můžete letos zúčastnit. V článku Věk lyžařů se dozvíte, jestli ještě nejste za výkonnostním zenitem. V neposlední řadě už pomalu koukáte na konec sezóny a tak vám nabízíme možnost letního tréninku na rozvoj silových schopností, který lze provádět i v přírodním prostředí, nejlépe v lese. A mnoho dalšího čtěte v aktuálním NORDICu 26.
Odkaz na článek

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.