NORDIC 16 - prosinec 2010

NORDIC 16

Prosinec 2010 Druhý letošní NORDIC se právě objevil na prodejních pultech. Oproti předchozímu číslu, které bylo naplněné zejména příspěvky na téma výbava, naleznete v tomto vydání mnohem více čtení o mnohem více pestřejších tématech. Potkáte hned několik osobností světového sportu, navštívíte lyžařskou Francii – ano, i pro lyžaře běžce je Francie silnou atrakcí, přečtete o mnoha závodech a ponoříte se do tělesných a technických tajů odhalených v rubrice univerzita.
NORDIC 16 vychází 25. 11. 2010

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Dario Cologna – rozhovor ve švýcarských horách

Dario Cologna je bezesporu nejznámější švýcarský reprezentant v běhu na lyžích a rovněž jeden z nejlepších běžců současné doby. Naši čtenáři mají jistě ještě v živé paměti jeho souboj s Lukášem Bauerem (ten nakonec skončil třetí) na ZOH ve Vancouveru v průběhu úvodního závodu Her na 15 km volně či starší souboje těchto dvou soupeřů v rámci Tour de Ski. Nezapomeňme ale také na fakt, že Dario Cologna je i celebrita.
REVOLUCE!!!

Německý filozof Karl Marx tvrdil, že: „Revoluce jsou lokomotivami dějin“. Přestože revoluce bývají často doprovázeny násilím, neplatí to například o „naší“ sametové revoluci v roce 1989. Pohnout dějinami zkusili po dvou nevydařených sezonách a neúspěchu na olympijských hrách ve Vancouveru i čeští biatlonisté. I jejich revoluce byla vlastně sametová…
Posilování lyžaře běžce – 1. část – ruce

Běh na lyžích je obecně charakterizován jako silově vytrvalostní disciplína, při které se využívá síly pro uskutečnění vlastního pohybu lyžaře po sněhu. Jedná se o pohybový projev trvající bez přerušení několik minut až po hodiny, kdy se v závislosti na požadovaném čase mění i intenzita činnosti. Celý komplex předpokladů provádět činnost s požadovanou intenzitou co nejdéle nebo ve stanoveném čase s co nejvyšší intenzitou se označuje pojmem vytrvalost. Při běhu na lyžích dochází k lokomočnímu pohybu horních a dolních končetin, jehož výsledkem je vlastní jízda na lyžích. Pro uskutečnění tohoto pohybu je však potřeba vytrvalostní síla jako schopnost překonávat nemaximální odpor opakováním pohybu v daných podmínkách. To znamená opakované silové zapojování jednotlivých svalových řetězců.


NORDICškola l. – základy Bruslení

Loni jsme se celou zimu věnovali klasické technice, letos si hodně zabruslíme. Začátečníci stejně jako všichni ostatní, kteří cítí menší či větší mezery ve svém bruslařském vzdělání, jsou v naší škole vítáni. Doufáme, že si s námi na běžky vyrazí zopakovat známé postupy nebo se přiučit nějakým novým i renoMovaní trenéři nebo třeba zkušení závoďáci. Lyžování je sport, ve kterém je vždycky co zlepšovat.
Když tuhne krev v žilách

Dívám se skrz sklo do obřího mrazáku a znovu se ubezpečuji, že do něj vstoupím zcela dobrovolně a s nadšením. Dobře, ruku na srdce, spíš s neodbytným (a hloupým) strachem z umrznutí. Už jsem jednou plavala v květnu ve Vltavě v Podolí, takže pocit zmražených nehybných končetin znám až moc dobře. Tedy to jsem si alespoň myslela. Ale tady na mě čeká ještě o sto stupňů méně!
Názory trenérů, lyžařů, běžců na přípravu ve vyšší nadmořské výšce

Problematika využití přípravy ve vyšší nadmořské výšce pro sportovní výkony v běhu na lyžích je velmi diskutovaným tématem trenérů, závodníků i jiných odborníků. Následující řádky uvádějí praktické poznatky a zkušenosti úspěšných trenérů, jež byly zjištěny na základě kvalitativního strukturovaného rozhovoru s otevřenými otázkami. Řízené rozhovory přinášejí některé zajímavé postřehy, které dosud nebyly publikovány.
Karlovská 50 aneb jak jsem poprvé viděl kopec

Tajemný závod kdesi v dáli od našich končin, jak kamarád říká v Asii (na Moravě), mě lákal už delší dobu, neboť pověsti o jeho obtížnosti i dokonalém pořadatelském servisu se šířily bílou stopou jako lavina v Kotelních jamách. Ano, řeč je o Karlovské padesátce ve Velkých Karlovicích, kterou si mnozí ještě stále pletou s Karlovým během v Krušných horách…
Francie – utajený běžkařský ráj

Zimní dovolená ve Francii. Pod tímto spojením si většina lidí vybaví sjezdové lyžování ve francouzských Alpách. Tamější lyžařská střediska jednoznačně patří k nejvyhlášenějším zimním destinacím, které vyhledávají milovníci sjezdového lyžování ze všech koutů světa. Že se tu najdou i překrásné oblasti pro běžecké lyžování, o tom už ví jen málokdo.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více
NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53Únor 2020 V dalším čísle Nordic magazínu se můžete těšit na rozhovor s českým předním laufařem Petrem Novákem. Studené parafinování, kdy nepotřebujete k přípravě lyží servisní žehličku a šetříte skluznici před opakovaným zahříváním, patří mezi novinky...

číst více
NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

V tomto čísle Nordic magazínu jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali nejlepší dálkovou běžkyni na lyžích na světě Švédku Brittu J. Norgrenovou. Pomalu ale jistě se blíží konec výroby vosků s vysokým obsahem fluoru, jak se asi dotkne lyžařského světa? Přineseme vám další rady, jak trénovat a jaké jsou možnosti kontroly tréninku. Běžkaři, znáte opravdu dobře Jizerské hory? Na pohodu budeme putovat i po finském Laponsku.

číst více
NORDIC 51 – říjen 2019

NORDIC 51 – říjen 2019

Další zimní sezóna klepe na vrátka a s ní vychází i nové vydání Nordic magazínu, který spojuje všechny vyznavače běhu na lyžích. V něm jsme vyvzpovídali stříbrného olympijského medailistu v biatlonu Michala Krčmáře. Povídat si budeme například o fluorových voscích, či jak se vyrábí běžky. Navíc se můžete inspirovat v přehledu nového materiálu pro nadcházející sezónu 2019/20. Trocha teorie nikoho nezabije, takže se dozvíte, jak plánovat trénink, co je vitální kapacita plic či superkompenzační křivka. Nakonec vás pozveme do rakouského Seefeldu a jeho okolí, kde se náramně běžkuje.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku