SWISSmag - časopis o Švýcarsku

NORDIC 58

Únor/březen 2022
V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

NORDIC  58 vychází 27. 1. 2022

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Běžky na BEZKY.net

Maximalista Michal Novák

Michal Novák je kometou této lyžařské sezóny! Už dvakrát atakoval ve Světovém poháru medailové pozice, senzačně vybojoval dvě pátá místa a ve fanoušcích běžeckého lyžování vzbudil naději, že olympijské hry můžou být z českého pohledu mimořádně dramatickou podívanou! „Tak velký výkonnostní posun jsem nečekal ani já,“ přiznává 24letý rodák z Karlových Varů.

Běžky na BEZKY.net

Jens Burman – tempař, který se nikdy nevzdává

Švédský mužský národní tým prošel za poslední roky generační obměnou a poté, co ukončil kariéru Marcus Hellner, hledal tým v posledních sezónách trochu odpověď na dominanci norsko–ruského bloku. Odpovědí může být, s ohledem na výsledky posledních sezón, současná švédská jednička, Jens Burman. Sympaťák původem z Östersundu, který na rozdíl od současné švédské ženské reprezentace sice asi nikdy nebude sbírat medaile ve sprintech, ale na distancích zraje jako víno. A to doslova.

Běžky na BEZKY.net

Výstava - Vítězové bílé stopy

V Jablonci nad Nisou je v těchto dnech možné navštívit výstavu, která nabízí ohlédnutí za úspěchy klasických lyžařů běžců od počátků až k přelomu století. K vidění jsou například olympijské medaile, poháry z dálkových běhů nebo skvosty z doby Bohumila Hanče. Vzácné exponáty na výstavu zapůjčila řada lyžařských osobností, například Helena Balatková (roz. Šikolová), Květa Jeriová-Pecková, Pavel Benc, Gabriela Soukalová (dříve Svobodová, roz. Sekajová), Stanislav Řezáč, Morten Eide Pedersen či Kateřina Smutná.

Běžky na BEZKY.net

Špička ledovce

Vrcholový sport, špička ledovce, na kterou se dostanou jen ti nejlepší. Říká se, že pro tělo není úplně nejzdravější, ale profesionálové nesou veledůležitý úkol – motivovat ostatní ke sportu, milovat ho a věnovat se mu, pokud možno na rekreační úrovni po celý život. Kdo si však profesionálním sportem neprošel, často si nedovede představit, co obnáší.

Běžky na BEZKY.net

BACKCOUNTRY 2022 - Pryč, pryč, pryč

Snad nikdy v novodobé historii nebyl vyšší čas zmizet pryč od stresujících civilizačních nesmyslů někam do dostupné divočiny než právě teď. Ať už to znamená pryč za dům, pláněmi přes obzor, po neprotažené cestě do lesů, nebo v příhodném místě uhnout ven z upravovaných stop. Samota a klid, které zažíváme při šlapání si těch vlastních v netknutém sněhu, jsou kýženým protipólem lidských davů a esencí ryzího lyžařského backcountry. Navíc, pro rekreační nebo kondiční nováčky může být robustnější výbava určená do volného terénu vhodnou k osvojení si všeho praktického běžkařského. Papírového prostoru tu mám skromně, proto se rovnou začtěte a třeba i nechejte inspirovat BC materiálem, který jsem pro sebe i vás letos vybral a vyzkoušel – a kéž pak pryč do prostoru skutečného a zasněženého, vstříc tajemstvím bílých roklí a horizontů!

Běžky na BEZKY.net

FAKTORY - ovlivňující výběr vosků

Jedním z hlavních aspektů odlišujících běžecké lyžování od mnoha jiných sportů je důležitost a komplexnost mazání lyží. Jízda na dobře namazaných běžkách je čirou radostí a mít výborný odraz i skluz při klasice nebo jen výborný skluz při bruslení činí rozdíl mezi podařeným lyžařským dnem a opakem – lhostejno zda na rekreačních nebo závodních tratích.

Běžky na BEZKY.net

Rozvoj síly pro běžce na lyžích v kontextu periodizace tréninku

Posilování ano či ne, to je, oč tu běží. Při běhu na lyžích dochází ke komplexnímu zapojení celého těla. Jedná se o silově vytrvalostní sport a již z této charakteristiky lze předpokládat, že rozvoj vytrvalostních a silových schopností bude v tréninku hrát důležitou roli. Rozvoj silových schopností lze rozdělit na obecné silové předpoklady a specifické silové předpoklady.

Běžky na BEZKY.net

Bolí běžce ramena?

Flexe, extenze, horizontální a vertikální abdukce i addukce, vnitřní a vnější rotace, elevace a deprese, horní a dolní rotace. To není náhodný výňatek z anatomického slovníku. To je výčet poloh, kterými postupně prochází naše rameno v průběhu jednoho střídavého, nebo soupažného odpichu. A při jednom maratonu se opakuje takový pohyb třeba až desettisíckrát!

Běžky na BEZKY.net

Máma v kondici

Padesát let starý film Metráček mohl být Janě Stejskalové vlastní. Příběh dívky s nadváhou, která se sice nestala atletkou jako filmová hrdinka, ale běžkyní na lyžích. Kvůli zdravotním problémům však musela s vrcholovým sportem skončit. V komplikovanější životní situaci znovu přibrala kila, ale našla sílu a opět na sobě začala makat. Nyní pomáhá i ostatním najít správnou cestu, jak být zdravější.

Běžky na BEZKY.net

Javorníky na lyžích

Pohoří, o němž píšeme, patří bezesporu mezi nejzajímavější a nejkrásnější oblast moravsko-slovenského pomezí. Někteří z běžkařů znají drsný letní výjezd na kolečkových lyžích na Kohútku. Ale samozřejmě, není nad to, když tam nasněží a vklouzneme do stopy.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více
NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53Únor 2020 V dalším čísle Nordic magazínu se můžete těšit na rozhovor s českým předním laufařem Petrem Novákem. Studené parafinování, kdy nepotřebujete k přípravě lyží servisní žehličku a šetříte skluznici před opakovaným zahříváním, patří mezi novinky...

číst více
NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

V tomto čísle Nordic magazínu jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali nejlepší dálkovou běžkyni na lyžích na světě Švédku Brittu J. Norgrenovou. Pomalu ale jistě se blíží konec výroby vosků s vysokým obsahem fluoru, jak se asi dotkne lyžařského světa? Přineseme vám další rady, jak trénovat a jaké jsou možnosti kontroly tréninku. Běžkaři, znáte opravdu dobře Jizerské hory? Na pohodu budeme putovat i po finském Laponsku.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku