SWISSmag - časopis o Švýcarsku

NORDIC 59

Prosinec/leden 2022/23

V prvním vydání časopisu NORDIC v sezóně 2022/23 jsme exkluzivně vyzpovídali jednoho z nejlepších sprinterů na světě Itala Federica Pellegrina. Přinášíme vám také přehled novinek v oblasti běžkařského vybavení pro nadcházející zimní sezónu. Dále se dozvíte, jaká jsou úskalí, když se do trénování dětí vrhne vlastní rodič, nebo jak se optimálně stravovat. A také vás inspirujeme dalšími tipy na cvičení. Objevíme na běžkách Rychlebské hory nebo neznámé Vlasenice.

NORDIC  59 vychází 24. 11. 2022

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Běžky na BEZKY.net

Federico Pellegrino - sprinter a perfekcionista s italským smyslem pro životní balanc

Federico, svými přáteli a fanoušky přezdívaný „Chiccopelle“, patří mezi nejrychlejší sprinterské bruslaře současnosti. Je znám pro svou preciznost, cílevědomost a maximální oddanost svému oboru. Jeho lyžařská kariéra by se dala rozdělit ne tak na roky, ale spíš dvěma jmény. Northug a Klaebo.

Běžky na BEZKY.net

S Karolínou to má grády

Jaksepatří. Káje Grohové (1990), stejně jako historickým i současným matadorům vrcholového sportu – Emerichu Rathovi a Evě Samkové, vypučely top výsledky z všestranné fyzické přípravy. Všestranný grund se v dnešní době příliš nenosí, řadě borců jaksi neštymuje. Převážně spěchají do výsledku, vévodí specializace a do zákoutí obecné tělesnosti načihují kradmo, někdy i v tónině „aby se neřeklo“.

Běžky na BEZKY.net

Jak pohřbít závodní běžecké lyžování

FIS nedávno vydala prohlášení o razantních změnách v délkách běžeckých distancí pro nový olympijský cyklus.

Běžky na BEZKY.net

Závodní a sportovní materiál 2023

Běžecké lyžování se vyvíjí rázným tempem. Nové lyže jsou každou sezónou lehčí a svižnější, boty mají vyladěnější střihy, superlehké hole vylepšují pohodlná a funkční řešení svých úchopů rukojetí. Výsledkem je zábavnější, zajímavější a uživatelsky přívětivější sport než kdy dřív.

Běžky na BEZKY.net

Evoluce běžecké stopy - Ohlédnutí se zpět nedlouhou historií úpravy běžkařských tratí

Ve většině sportovních odvětví je stav hracího či soutěžního povrchu jedním ze zásadních ohledů; nejinak v běžeckém lyžování, včetně jeho nezávodních, rekreačních úrovní. Z tohoto důvodu se skiareály nebo veřejné skimagistrály snaží svým návštěvníkům poskytovat dobře navržené a dokonale upravené tratě.

Běžky na BEZKY.net

Vyběhněte na běžky!

Zima je tu a s ní i perfektně upravené stopy zalité sluncem. Nebo naopak čerstvý prašan, ve kterém zanechávají stopy backcountry běžky. Ať již jste příznivcem běžeckého lyžování na upravených tratích, nebo backcountry, u Sportenu naleznete obojí.

Běžky na BEZKY.net

Rodič–trenér - věčné i nevděčné téma

Postrach trenérů, rozvraceč týmů, pohřbívač talentů, kozel zahradníkem, slon v porcelánu – tedy rodič–trenér! Je toto třaskavé spojení předem určené k záhubě nebo jedna z možných cest ke sportovnímu úspěchu?

Běžky na BEZKY.net

Význam cukrů ve sportovním jídelníčku

Sportovní výživa je velkým tématem nejen pro vrcholové, ale i pro výkonnostní sportovce. V době současné informační exploze lze najít desítky různých zaručených stravovacích plánů, které slibují maximalizaci sportovní výkonnosti.

Běžky na BEZKY.net

Stopa pro život - podrobný přehled všech závodů sezóny

Nejpopulárnější český seriál závodů v běhu na lyžích, Stopa pro život, vstoupí v roce 2023 do své 13. sezóny. Tento sportovní projekt je určený všem – stačí mít pozitivní vztah k běžkám. Závody Stopy pro život se konají klasickou i volnou technikou a jsou určeny dospělým i dětem. Vítáni jsou jak profesionálové, tak i úplní začátečníci. Na své si přijde opravdu každý.

Běžky na BEZKY.net

Objevte Dolomity z běžeckých tratí!

Seiser Alm, alpská oblast o rozloze 56 km² v nadmořské výšce 1 600 až 2 958 m, je největší horskou plošinou v Evropě. A k tomu i jednou z nejúchvatnějších alpských pastvin na světě. Dovolená na Seiser Almu zaručeně nadchne sportovní nadšence, ale i rodiny a milovníky rozličné zimní zábavy. Stejnou měrou pak oslní dechberoucími výhledy na okolní dolomitské vrcholy Schlern, Langkofel a Plattkofel, které jsou po 300 dní zalité sluncem a od podzimu do jara zasypány sluncem.

Běžky na BEZKY.net

Štěstí přeje připraveným

„Jedeme do Vlasenice!” pípla mi SMSka od kamaráda Čerta. Volám zpátky, abych se ujistil, že to není vtip. Okamžitě jsem ubezpečen, že se pocukrovaná buchta změnila na slabou peřinu s pevným základem a projetí stop po loukách kolem Lhoty-Vlasenice je tutovka. Podle Facebooku jsme zjistili, že jsou tratě projeté už z noci na oba styly, tak si bereme skejty.

Běžky na BEZKY.net

Nenápadné kouzlo Rychlebských hor

Když se řekne Rychlebské hory, tak si málokdo vybaví, kde by tak asi mohly být. Obvykle je mají návštěvníci spojeny s Jeseníky, s nimiž v Ramzovském sedle bezprostředně sousedí.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 60 – únor 2023

NORDIC 60 – únor 2023

V únorovém vydání časopisu NORDIC si můžete přečít rozhovor s nestárnoucí Japonkou Masako Ishidou. Stane se Čína budoucí lyžařskou velmocí? Dále se mimo jiné dozvíte, jaké jsou možnosti úpravy stop, jaký je rozdíl mezi jízdou na lyžích a kolečkových lyžích, řadu zajímavostí z historie běžeckého lyžování, nebo kam vyrazit do Německa na běžky.

číst více
NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku