SWISSmag - časopis o Švýcarsku

NORDIC 57

Prosinec-leden 2021/22
Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

NORDIC  57 vychází 2. 12. 2021

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Běžky na BEZKY.net

Max Novak - Česko-Švédský uragán

Možná někteří z vás v televizních přenosech dálkových běhů na lyžích Ski Classics zaregistrovali česky znějící příjmení Novak doprovázené ne příliš českým křestním jménem Max. Kde se vzal, tu se vzal, hned prohání ty nejlepší a sebevědomí a motivace mu rozhodně nechybí. Mladý perspektivní pětadvacetiletý sympaťák ukazuje, že má obrovský potenciál.

Běžky na BEZKY.net

Blonďatý expres

Kateřina Janatová a Tereza Beranová – členky české reprezentace v běhu na lyžích, které sbírají body ve Světovém poháru nejen spolu v team sprintu, ale i jednotlivě. Obě jsou blond a vypadá to, že pro obě je běh na lyžích více než srdeční záležitostí.

Běžky na BEZKY.net

Materiálové tipy 2021/22 (v éře neosocialismu)

Současné poměry na trhu s běžkařským vybavením – zajisté nejen s ním – začínají s určitou nadsázkou připomínat závan časů socialistického Československa, jejichž koloritem bývalo marné shánění, bloumání po vyprodaných obchodech a vděčné braní zavděk tím, co kde zbylo. Nenadál bych se, že zatímco ještě rok-dva zpět nás obklopovala všudypřítomná umělá nadprodukce a až otravný přetlak kdejaké nabídky, rázem si začínáme přivykat nedostatkům. Vím o značce běžek, jejíž nové, v testech skvěle recenzované modely měl náš trh letos poznat a vinou selhání výrobních kapacit zákazníci nespatří nic; snad tedy napřesrok. No není to socialistické deja-vu jako vyšité?

Běžky na BEZKY.net

Sníh si vybere aneb 10 nejčastějších servisních mýtů a chyb. Neděláte je také vy?

Také máte někdy pocit, že jste vybrali správnou mázu, ale stejně vám to prokluzuje? Nebo že jste dodrželi všechna pravidla a stejně to nejede? Možná děláte jednu z nejčastějších chyb, kterými se zbytečně připravujete o radost i rychlost.

Běžky na BEZKY.net

Nejasná strategie stojí peníze

Už třetí závodní sezónu se řeší zákaz fluoru ve voscích, nicméně proces ještě neskončil a stále se vyvíjí. Jak vypadá současná situace a jaké jsou vize do dalších let? Kdo na nejasnou strategii nejvíce doplácí?

Běžky na BEZKY.net

Nadlidské výkony v běžeckém lyžování

Většina nadšenců do běžeckého lyžování si v závodním pojetí vybaví Světový pohár a dálkové běhy jako třeba Jizerskou 50. Nicméně je zde ještě kategorie závodů či rekordů, které jsou již za hranicemi „normálních“ výkonů.

Běžky na BEZKY.net

Když mrzne, jako když praští

Švýcarské údolí, kde v lednu pravidelně mrzne tak, že ani ti nejotrlejší otužilci neotevírají na noc okno, aby měli lepší spánek. Tentokrát ale slunce nezvedlo rtuť teploměru ani v průběhu dopoledne a závodníci čelili několik hodin mrazu pod –22 °C, místy i méně než –25 °C. Během závodu nic necítíte, ale když si v cíli sundáte boty nebo rukavice, můžete být velmi překvapení. Bolest se stupňuje, puchýře rostou a praskají, a nezbývá nic jiného, než jet do nemocnice, vynechat několik dalších závodů a modlit se, abyste neměli prsty o článek kratší.

Běžky na BEZKY.net

Stopa pro život - termíny závodů

Nejpopulárnější český seriál závodů v běhu na lyžích, Stopa pro život, vstoupí v roce 2022 do své 12. sezóny. Tento sportovní projekt je určený všem – stačí mít pozitivní vztah k běžkám. Závody Stopy pro život se konají klasickou i volnou technikou a jsou určeny dospělým i dětem. Vítáni jsou jak profesionálové, tak i úplní začátečníci. Na své si přijde opravdu každý. Navíc v zázemí je vždy připraven vyhřívaný stan, kde se účastníci mohou pohodlně převléknout, zahřát a dát si něco dobrého k jídlu. 🙂 Nemusíte mít obavy, že by se Stopa v případě zhoršení situace neuskutečnila. V roce 2021 jsme akce zorganizovali v individuálnímu formátu, který vždy splňoval aktuálně platná vládní opatření. Tento formát jsme připraveni využít i letos.

Běžky na BEZKY.net

Ramsau am Dachstein: Od vysokohorského lyžování až po pěší turistiku

Lyžaře uvěznila loňská virová psychóza v české kotlině. Pevně věříme, že letošní rok bude trochu jiný a budeme se moci v rámci našich sportovních aktivit nadýchat i čerstvého alpského vzduchu.

Běžky na BEZKY.net

Králický Sněžník je běžeckému lyžování zaslíben

Abychom byli přesnější, sám vrchol Králického Sněžníku je natolik exponovaný, že si na něm vyznavači sportovního běžkování v dokonale připravených stopách příliš neužijí, podobně jako na hlavním jesenickém hřebeni. Zdolat jej je těžká „hančovina“, ale úbočí jeho tří bočních hřebenů u nás (na polské straně vybíhají z vrcholu další dva) – západního Malosněžnického hřebene, východního Podbělského hřbetu a po hranicích s Polskem směrem ke Kladskému sedlu Hraničního hřebene – jsou lyžařskými stopami přímo protkány. Nebylo tomu tak však vždy. Ale popořádku.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více
NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53Únor 2020 V dalším čísle Nordic magazínu se můžete těšit na rozhovor s českým předním laufařem Petrem Novákem. Studené parafinování, kdy nepotřebujete k přípravě lyží servisní žehličku a šetříte skluznici před opakovaným zahříváním, patří mezi novinky...

číst více
NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

V tomto čísle Nordic magazínu jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali nejlepší dálkovou běžkyni na lyžích na světě Švédku Brittu J. Norgrenovou. Pomalu ale jistě se blíží konec výroby vosků s vysokým obsahem fluoru, jak se asi dotkne lyžařského světa? Přineseme vám další rady, jak trénovat a jaké jsou možnosti kontroly tréninku. Běžkaři, znáte opravdu dobře Jizerské hory? Na pohodu budeme putovat i po finském Laponsku.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku