SWISSmag - časopis o Švýcarsku

NORDIC 60

Únor 2023

V únorovém vydání časopisu NORDIC si můžete přečít rozhovor s nestárnoucí Japonkou Masako Ishidou. Stane se Čína budoucí lyžařskou velmocí? Dále se mimo jiné dozvíte, jaké jsou možnosti úpravy stop, jaký je rozdíl mezi jízdou na lyžích a kolečkových lyžích, řadu zajímavostí z historie běžeckého lyžování, nebo kam vyrazit do Německa na běžky.

NORDIC 60 vychází 26. 1. 2023

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Běžky na BEZKY.net

Nezlomná Japonka Masako Ishida končit nehodlá

Japonskou univerzální lyžařku Masako Ishidu jsem zaznamenal poprvé na šampionátu v Liberci 2009, kde skončila čtvrtá v týmovém sprintu. V roce 2015 se opět zapsala v Čechách, když poprvé startovala ve Ski Classics, a to na Jizerské 50, kde vybojovala druhé místo. Třináct let po jejím úspěchu v Liberci a 20 let po prvním startu ve Světovém poháru jsem sledoval 30 km volně na olympiádě v Číně. V balíku se jednačtyřicetiletá Masako zkušeně pohybovala a rvala se s tvrdými podmínkami a mrazem. Skončila 26., chybělo jí pár sekund na nejlepší dvacítku. O pár týdnů později startovala ve Ski Classics na Birkebeinerrennetu, kde dojela osmá…

Běžky na BEZKY.net

Alison Owenová: Jde mi o ženy

Průkopnice amerického ženského běžeckého lyžování, která celý svůj život zasvětila podpoře žen závodících na běžkách.

Běžky na BEZKY.net

Čína – budoucí velmoc v běžeckém lyžování?

V Číně se v posledních letech odehrál zatím největší experiment v historii běžeckého lyžování. Bude někdo ze stovek v podstatě náhodně vybraných sportovců z jiných specializací v budoucnu olympijským medailistou v běžeckém lyžování?

Běžky na BEZKY.net

Láska ke/ve sportu

Často se napříč sportovními odvětvími doslechneme, ať už oficiálně nebo nepodloženou formou, že svěřenkyně je ve vztahu se svým trenérem. Jistě najdeme i opačné příklady, nicméně spíše muži se vydávají na trenérskou dráhu, která je časově a cestovatelsky velice náročná na to, aby toto povolání žena s dětmi na krku zvládla.

Běžky na BEZKY.net

Nic není zadarmo - ani ve sportu, ani v investování

Jméno Daniela Gladiše vnímám už řadu let, ale hlavně jako důležitou osobu ve finančním světě. V některých jeho videích mě v pozadí zaujala řada vystavených vítězných pohárů, ale také fakt, jak přirovnal dálkové běhy či vytrvalostní sport k investování. Tedy ve smyslu dlouholeté dřiny a trpělivosti vedoucí k úspěchu. O financích řekl mnohé, ale o běhu na lyžích velmi málo. Jak se tedy dostal k laufům a proč je hlavním sponzorem jednoho z českých týmů?

Běžky na BEZKY.net

Než servisman naservíruje

Co musí servisman udělat při přípravě lyží, než je závodník dostane nachystané na start? Servisní práci ovlivňuje počasí a také typ závodu. Někdy jde vše hladce, ale často jsou to nervy do posledních chvilek. Mezi náročné dny patří klasické sprinty, skiatlony a dlouhé klasické závody, kde si závodník může vyměnit lyže v průběhu závodu. A tak se vám jednu takovou přípravu pokusím popsat.

Běžky na BEZKY.net

Poklady v rolbařově garáži

Mrazivé ráno, šest pod nulou, na lyžích modrý extra, před vámi krásně vyříznutá stopa ve vymrzlém prašanu i s pistou na bruslení a nad vámi modrá obloha. Může na světě existovat něco dokonalejšího? Máte však tušení, co všechno tomuto lyžařskému kýči muselo předcházet?

Běžky na BEZKY.net

Pekelná cesta

Pořídil si pájecí stanici a po volných večerech začal navrhovat první schémata a plošné spoje. Před 13 lety si chtěl student informačních systémů a technologií na VŠE Petr Dvořák vyrobit kvalitní čelovku pro své závodní účely, lepší než ty, které byly k dispozici na trhu. Nyní se výrobou čelovek už několik let živí. Prakticky všechny součástky si vyrábí sám, takže se skutečně jedná o plnohodnotný produkt Made in Czech Republic.

Běžky na BEZKY.net

Malý dějepis velké bruslící revoluce

Málokterý sport se změnil tak rychle a dramaticky jako běh na lyžích v osmdesátých letech, kdy se na oficiální závodní scénu vzdor mnohému prosadilo bruslení.

Běžky na BEZKY.net

Běh na dlouhou trať

Poruchy příjmu potravy a mononukleóza – přestože jsou si tato onemocnění poměrně vzdálená, můžeme u nich nalézt mnoho pojítek. Na rozdíl od běžných nemocí s rychlou rekonvalescencí je u těchto nemocí návrat komplikovanější. Současně se jedná o velice rozšířená onemocnění, která mají zásadní vliv na výkonnost jedince, a návrat k normálnímu tréninku představuje běh na dlouhou trať.

Běžky na BEZKY.net

Objevte Dolomity z běžeckých tratí!

Seiser Alm, alpská oblast o rozloze 56 km² v nadmořské výšce 1 600 až 2 958 m, je největší horskou plošinou v Evropě. A k tomu i jednou z nejúchvatnějších alpských pastvin na světě. Dovolená na Seiser Almu zaručeně nadchne sportovní nadšence, ale i rodiny a milovníky rozličné zimní zábavy. Stejnou měrou pak oslní dechberoucími výhledy na okolní dolomitské vrcholy Schlern, Langkofel a Plattkofel, které jsou po 300 dní zalité sluncem a od podzimu do jara zasypány sněhem.

Běžky na BEZKY.net

Jakuszyce: Co jste o nich chtěli vědět a báli jste se zeptat

Jakuszyce, ležící jen 5 km od centra Harrachova, jsou sice nezpochybnitelně polským územím, ale jsou českými běžkaři natolik oblíbeným a dopravně skvěle dostupným místem, že bývají naprosto běžně uváděny mezi českými cíli. Nepochybuji o tom, že mnozí z vás je navštěvují opakovaně a jejich reálie mají v malíku, přesto si dovolím předložit následující text.

Běžky na BEZKY.net

Lyžařské skvosty pod Mnichovem

Mnichov, jedno z největších německých měst, které leží v Bavorsku, se může pochlubit několika proslulými událostmi. Je to bývalé pořadatelské město letních olympijských her a také místo konání největšího pivního festivalu na světě – Oktoberfestu. Po několika letech života v Mnichově jsem poznal město z jiné stránky: jako bránu k obrovskému množství místních běžkařských destinací.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

Zima klepe na dveře a s ní i první vydání Nordic magazínu, kde jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali jednoho z nejlepších sprinterů na světě Itala Federica Pellegrina. Přinášíme vám přehled novinek v oblasti běžkařského vybavení pro nadcházející zimní sezónu. Dále se dozvíte, jaká jsou úskalí, když se do trénování dětí vrhne vlastní rodič, nebo jak se optimálně stravovat a také vás inspirujeme dalšími tipy na cvičení. Objevme na běžkách Rychebské hory, nebo Lhotu-Vlasenice.

číst více
NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku