NORDIC 32 - prosinec 2014

NORDIC 32

Prosinec 2014 V novém vydání najdete třeba pohled do českého servisního vozu, přímo pod ruce reprezentačního servismana Vítka Zahuly, při posledním Tour de Ski. Další top servisman, Vít Fousek, pak radí, jak připravit lyže pro závod. Ohlédneme se i do historie za úspěchy Stanislavy Henycha nebo vyrazíme po stopách zapomenutého sportovního génia Vladimíra Pácla. Naopak nenovější trendy v tréninku představí Audum Svartdal. Závody se blíží, takže se vydáme na exotický japonský vasák nebo na skandinávský Arefjallsloppet, nakoukneme ale i na české stopy. Co se týče vybavení, čeká vás celý blok o běžkařských botách s přehledem všech zásadních novinek.
NORDIC 32 vyšel 27. 11. 2014

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Tour de Ski je nerovný souboj s časem

„Ale je to příjemná hektika,“ říká o slavném běžeckém seriálu servisman Zahula Je mu čerstvých čtyřiadvacet, přesto už stál u mnoha velkých úspěchů českého běžeckého lyžování. I přes svůj nízký věk patří Vítek Zahula ve svém oboru do absolutní špičky, loni se stal dvorním servismanem Lukáše Bauera.

Stanislav Henych, stříbrný medailista z Falunu 1974

Švédký Falun je lyžařské městečko, vzdálené 230 km severozápadně od Stockholmu, kam se klasici často vrací v rámci světových pohárů i mistrovství světa. I v letošní lyžařské sezóně tam zamíří celá lyžařská špička na mistrovství světa v klasických disciplínách. Asi bychom se vůbec nezlobili, kdyby naši lyžaři opět z Falunu přivezli nějakou medaili, stejně jako se to povedlo před čtyřiceti lety právě Stanislavu Henychovi.

S Ondrou Moravcem o skitouringu

Únorová olympiáda v Soči přinesla českým barvám radost hlavně na biatlonových tratích. Hned tři medaile vybojoval Ondřej Moravec, pracovitý sympaťák z podhůří Orlických hor. Tento rozhovor se nesl v netradičním duchu, Ondra totiž po závodnické sezóně odkládá běžky, od kterých si potřebuje pochopitelně trochu odpočinout. Nicméně u lyžování zůstává – jeho velkou vášní je skitouring, lyžařská turistika ve vysokohorském terénu.

Příprava běžeckých lyží na skluz před závodem

Věřím, že se vám povedlo vybrat si pro vás nejvhodnější lyže, které už máte dostatečně prosycené parafínem a připravené na první sníh. Nyní jsem si pro vás připravil další povídání o přípravě lyží již těsně před závodem. Začneme přípravou lyží na dobrý skluz!

Nejnovější trendy v lyžařské technice – Jak se učí v Norsku

Myslím, že jsme byli loni na podzim svědky přelomové události. Českou trenérskou i odbornou obec přijel do lyžařského areálu Vesec „školit“ Audum Svartdal, vysoce respektovaný lyžařský guru i v zemi, kde je odborník na běžky snad každý druhý a kde se kvůli běžkám na nohách novorozenců předem počítá s většími kolébkami.

Swix Ski Classics – nový fenomén

Když před čtyřmi roky vznikal nový seriál dálkových běhů na běžkách SWIX SKI CLASSICS, tak jen málokdo asi tušil, jakou popularitu si velmi rychle získá. V dnešní době se seriál přiblížil popularitě cyklistické Tour de France a ve sledovanosti jednoznačně předčil závody světového poháru v klasickém lyžování. Všichni nejlepší závodníci se chtějí účastnit a stále více sem přebíhají i závodníci z klasických disciplín jako například náš Lukáš Bauer nebo Rusové Legkov a Vylegžanin. Mezinárodní lyžařská federace FIS jednoznačně zaspala dobu a její FIS Marathon Cup v podstatě nikdo kromě prvních pěti lidí v celkovém pořadí nejezdí. Pojďme se podívat, proč tomu tak je.

Český závodník třetí na Vasově běhu

Čtenáře vládnoucí japonštinou jistě název článku „Český závodník třetí na Vasově běhu“ překvapí, ale nejedná se o chybu. Následující text skutečně pojednává o Vasově běhu. Nikoliv však o tradičním závodě ve Švédsku, ale o jeho japonském „mladším bratrovi“.

Finále Swix Ski Classics – Arefjällsloppet

Minulá sezóna 2013/2014 byla z pohledu sněhových podmínek velmi špatná. Odrazilo se to také ve velkém počtu zrušených závodů u nás i v zahraničí. Od druhé poloviny února se ve střední Evropě prakticky lyžovat nedalo, u nás v Čechách bylo jednou z mála možností kroužit na 200m okruhu ve Velké Chuchli, na 2km okruhu v Novém Městě na Moravě a 3km kolečku na Horních Mísečkách.

Znáte Bílé stopy?

Nevíte, kam vyrazit na běžky? Hledáte nové lokality, které byste chtěli objevit z čerstvě upravené stopy? Chcete si být jisti upravenými běžeckými tratěmi, až dorazíte na vytoužené místo? Seznamte se s www.bilestopy.cz!

Jeseníky – desatero nejlepších běžeckých tras

Jeseníky, jako severomoravský příbuzný Beskydských kotárů, jsou lákadlem i poutem zároveň pro turistické fajnšmekry, především však v zimním období pro vyznavače lyžařských kratochvílí, ať již sjezdových, nebo stále se rozvíjejících běžeckých. Kdo se jal poznávat krásu českých a moravských hor i pohoří, dříve či později přijde Jeseníkům na chuť v symbióze drsnosti, rozmanitosti, nespoutanosti počasí, ovšem i v nepřeberné nádheře přírody – společenství království zvěře, luk, strání, hlubokých lesů, vřesovišť i lidí.

Davos – běžkařské město v horách

Davos není městem, které by bylo třeba dlouze představovat. Ve slovníku lyžařů se ale skloňuje zejména coby sjezdový resort a o tom, že poskytuje rozsáhlou a malebnou nabídku běžeckých tratí, se u nás tolik neví.

Pojďme si zalyžovat na Slovensko do Osrblie

Lyžařské středisko Osrblie budou asi nejlépe znát příznivci biatlonu, neboť se zde každoročně konají významné závody. Ale najdou se tam i velmi pěkné terény jak pro vyznavače lyžování po závodních okruzích, tak pro ty, kteří na svých lyžařských poutích nejraději nikoho nepotkávají.

Běžecké boty – závod o nejlehčí botu

Trendy v kolekcích bot na letošní sezónu můžeme označit jednoduše: jako závod o nejlehčí botu.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více
NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53Únor 2020 V dalším čísle Nordic magazínu se můžete těšit na rozhovor s českým předním laufařem Petrem Novákem. Studené parafinování, kdy nepotřebujete k přípravě lyží servisní žehličku a šetříte skluznici před opakovaným zahříváním, patří mezi novinky...

číst více
NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

V tomto čísle Nordic magazínu jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali nejlepší dálkovou běžkyni na lyžích na světě Švédku Brittu J. Norgrenovou. Pomalu ale jistě se blíží konec výroby vosků s vysokým obsahem fluoru, jak se asi dotkne lyžařského světa? Přineseme vám další rady, jak trénovat a jaké jsou možnosti kontroly tréninku. Běžkaři, znáte opravdu dobře Jizerské hory? Na pohodu budeme putovat i po finském Laponsku.

číst více
NORDIC 51 – říjen 2019

NORDIC 51 – říjen 2019

Další zimní sezóna klepe na vrátka a s ní vychází i nové vydání Nordic magazínu, který spojuje všechny vyznavače běhu na lyžích. V něm jsme vyvzpovídali stříbrného olympijského medailistu v biatlonu Michala Krčmáře. Povídat si budeme například o fluorových voscích, či jak se vyrábí běžky. Navíc se můžete inspirovat v přehledu nového materiálu pro nadcházející sezónu 2019/20. Trocha teorie nikoho nezabije, takže se dozvíte, jak plánovat trénink, co je vitální kapacita plic či superkompenzační křivka. Nakonec vás pozveme do rakouského Seefeldu a jeho okolí, kde se náramně běžkuje.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku