NORDIC 34 - březen 2015

NORDIC 34

Březen 2015 Na začátku tohoto časopisu se podělíme o českou biatlonistickou radost, a to v článcích o historicky úspěšné štafetě českých žen a v profilu Gábiny Soukalové. Nakoukneme do kuchyně orientačních běžců, kombiňáků, crossu na běžkách a do tréninkových metod kolébky lyžování – Norska. V nové rubrice nám Martin Petrásek, někdejší reprezentant a nyní komentátor ČT a provozovatel webu skinordic.cz, shrne vše nejpodstatnější v českém běhu na lyžích a ve světových laufech. Oslavíme 30 let bruslařského stylu, načež přeskočíme do klasiky všech klasik – k Vasovu běhu, a poté k závodu König Ludwig. Odtud na skok do Ramsau, zase do Norska, do švýcarského Lenzerheide a poté ještě do českého Českého lesa. A protože se už v dálce blíží jaro, představíme si jednu unikátní letní tréninkovou destinaci – myslíte, že nelžu, když řeknu, že to je Mallorca?
NORDIC 34 vychází 19. 2. 2015

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Co Archimédes věděl, to české biatlonistky udělaly

„Dejte mi pevný bod a já pohnu Zemí,“ představuje známý výrok řeckého fyzika, matematika, filozofa a vynálezce Archiméda. „Dejte nám čtyři roky a my uděláme zázrak,“ mohly by pro změnu prohlásit české biatlonistky. Před čtyřmi lety česká štafeta žen byla méně než průměrným kvartetem. Nyní vede průběžnou klasifikaci Světového poháru v této disciplíně. Zázrak?


Probouzení šelmy

Předloni byla kometou. Loni se z ní stala superstar. Gabriela Soukalová vozila domů vítězství, medaile, poháry. Bude to tak pokračovat i nadále, vždyť je stále mladá, byli přesvědčeni fanoušci. Jenže v poolympijské sezóně se strmý vzestup pětadvacetileté biatlonistky zastavil. Hledala a znovu nalézala sama sebe.


Lampióni čili lobáci

aneb Článek o lyžařském orientačním běhu, který stojí za to číst
Lyžaři běžci nám říkají „lampióni“, našim závodům „branné lyžování“ a vůbec se na nás někteří dívají s opovržením. V následujících řádcích bych vám rád vysvětlil, proč tento sport máme (MY, LOBÁCI) rádi a proč nám nevadí, když na skluznici našich lyží občas přibude škrábaneček. A protože nejsem vědecky zaměřený pedagog a vy nejste vědecky zaměřená veřejnost, tak to podám pěkně laicky, polopatě.


Cross Country Cross XCX

Snad každý sport hledá způsob, jak se stát zajímavějším pro sportovce, diváky, veřejnost a sponzory. To se samozřejmě týká i běžeckého lyžování. Nejvíce se to projevuje ve snahách zaujmout děti a mládež a tím si zajistit širokou základnu. O tom, že se tomuto problému věnuje pozornost celosvětově, jsou projekty FIS Bring Children to the Snow, SnowKidz, World Snow Day a další. V rámci těchto projektů se věnuje pozornost dětských soutěžím, nestandardním formátům závodů a také podpoře formou poskytnutí různých pomůcek.


Jak to dělají v Norsku?

aneb sportovní příprava v oddílu – IL Jardar zblízka
V následujících řádcích vám přiblížím, jak to funguje v norského oddílu, se kterým již delší dobu úzce spolupracuji a díky kterému je kromě norského lyžařského svazu možné pořádat společné kempy českých běžců na lyžích v Norsku. Při návratu do Norska jsem si myslel, že už mě nic zásadního nemůže překvapit, ale opak je pravdou.


Jak šel čas očima Martina Petráska

Zdaleka ne všechny zajímavé zprávy z běžeckého světa se propracují do masových médií. To nejzajímavější, co se událo, vám přináší právě toto souhrnné okénko Martina Petráska. Mnohem více toho najdete na Martinově portálu o běhu na lyžích: www.skinordic.cz.


Nordic running: běžkujte bez lyží

Proč nezačít se specializovaným tréninkem na laufy už v létě? Proč rekreační běžkaři systematicky nezařazují do své přípravy na klasické závody běh a odrazová cvičení s holemi neboli nordic running? Proč v rámci celoročního tréninku pravidelně neběhat efektivněji a zdravěji, když to jde?


Nechť jídlo je tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo… II.

V minulém čísle Nordic jsme společně poodkryli, proč vaše výkony na lyžích nemusí být takové, jaké byste si představovali a vzhledem k tréninku třeba i zasloužili. Dotkli jsme se problematiky stravování, resp. celého životního stylu dnešní uspěchané doby a také si řekli, že je třeba zachovávat zásadité vnitřní prostředí našeho organismu. K tomu velmi dobře poslouží antioxidanty…


Příprava běžeckých lyží – dotazy čtenářů

V minulých číslech Nordicu jsme snad dostatečně vysvětlili, jak je třeba si ošetřit lyže, aby se vám odvděčily jistotou při odrazu i dlouhým skluzem. Ukazuje se, že vaše fyzická kondice, úroveň silové vytrvalosti ani úroveň pohybových dovedností nejsou samy, co rozhoduje o vašem výkonu. Dalším faktorem, který vše ovlivňuje, je zcela jistě to, na čem jezdíte a jak jste schopni se přizpůsobit podmínkám. Možná v tom je to kouzlo běhu na lyžích.


Bruslení na lyžích má letos 30 let

Dnes už nám to připadne naprosto normální, že si závodník vyndá ze servisní buňky lyže a odbruslí na nich celý závod. Pro někoho to je naprosto přirozený pohyb, jako když se rozejde chůzí, ale pro jiné to je poměrně náročná disciplína, hlavně když k tomu není dostatečný silový potenciál. Tak se pojďme podívat trochu do historie, jak to všechno vzniklo.


Vasův běh 2014 aneb Jak si pořádně užít 90 km

Půl roku před startem nejmasovějšího dálkového běhu na lyžích jsme věděli, že tam tentokrát nesmíme chybět. V prosinci se nám podařilo zarezervovat jedno z posledních dostupných ubytování, a to v chatové osadě 5 km od startu v opačném směru, než měl vést závod.


Ramsau – ráj běžeckého lyžování

Vesnic nazvaných Ramsau je v Rakousku několik, ale pokud se uvede celý název Ramsau am Dachstein, pak mají myslím všichni fandové lyžování jasno. Je tedy těžké napsat zajímavý článek o středisku, o kterém předpokládám, že zde většina ctěných čtenářů lyžovala, ale jistě vás něčím obohatí.


Skiforeningen se stará o stovky kilometrů lyžařských tras v Norsku

Každodenní prací organizace Skiforeningen (Sdružení pro podporu lyžování) je vytváření výborných podmínek pro sportující nadšence či výletníky v rozsáhlých norských lesích, zejména v okolí hlavního města Osla. Od založení organizace v roce 1883 bylo jejím hlavním posláním pracovat na propagaci lyžování a dalších outdoorových aktivit, stejně jako provozování areálu na Holmenkollenu a pořádání závodů.


Na běžkách hvozdy Českého lesa

Český les, německy nazývaný na bavorské straně Oberpfälzer Wald (Hornofalcký les) nebo na české straně Böhmischer Wald, je členitá vrchovina a geomorfologický celek podél česko-německé státní hranice. Zasahuje do jihozápadních Čech i do východního Bavorska. V České republice je ovšem pouhý zlomek území, mnohem větší část Českého lesa se rozkládá na území Německa. Krajina Českého lesa se svým tvarem povrchu, lesnatostí a řídkým osídlením velmi podobá Šumavě.


Mallorca – revoluce v běžeckém lyžování

Jak začne podzim, stromy se pomalu barví a přicházejí o své listy, venku je sychravo, bláto, zima, mokrá silnice, často prší, tak se většina lyžařů světa stěhuje do Rakouska na známý ledovec na Dachstein nebo kousek vedle do Itálie na Schnastall. Proč tomu tak je?

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

Zima klepe na dveře a s ní i první vydání Nordic magazínu, kde jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali jednoho z nejlepších sprinterů na světě Itala Federica Pellegrina. Přinášíme vám přehled novinek v oblasti běžkařského vybavení pro nadcházející zimní sezónu. Dále se dozvíte, jaká jsou úskalí, když se do trénování dětí vrhne vlastní rodič, nebo jak se optimálně stravovat a také vás inspirujeme dalšími tipy na cvičení. Objevme na běžkách Rychebské hory, nebo Lhotu-Vlasenice.

číst více
NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku