NORDIC 30 - březen 2014

NORDIC 30

Březen 2014 V březnovém vydání časopisu pro běžecké lyžování NORDIC najdete například příběh o tom, jak se stát olympionikem za 10 měsíců, dočtete se o závodech za polárním kruhem, najdete zde druhý díl o stravování při dálkových závodech… A mnoho další inspirace pro váš běh na lyžích.
NORDIC 30 vychází 24. 2. 2014

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Jak se stát olympionikem za 10 měsíců

Snem každého sportovce je závodit alespoň jednou v životě na olympiádě. Někdo sní výhradně o stupních vítězů, jiný by s radostí naplnil alespoň coubertinovské heslo „zúčastnit se“. Málokdo si však na splnění svého olympijského snu vyhradí pouze 10 měsíců. Můj kanadský kamarád si přesto troufl, a navíc do toho bláznivého nápadu zatáhl i mě. Otázka tedy byla hned od začátku daná: dáme to?

Z distančních závodů na maratóny

Když jsem dostal nabídku napsat článek o tom, co mi vzalo a dalo lyžování, zjistil jsem, že už se věnuji lyžování téměř 27 let! Začínal jsem v oddíle běžeckého lyžování v Malých Svatoňovicích, kde jsem vyrůstal a nyní i s rodinou žiji.

I trenér musí být trochu blázen

Ondřej Rybář patří k mužům, kteří stojí za současnými úspěchy a boomem českého biatlonu, přesto velkou chválu odmítá. „Vždycky tam jsou rezervy,” namítne trenér mužské reprezentace, do níž nyní spadá i ženská jednička Gabriela Soukalová.

Zkušenosti z lyžování a sportovní přípravy dětí v Norsku

Jakmile v Norsku ztratily lyže význam nutného dopravního prostředku, lidé je začali používat k zábavě a soutěžení. Takto ve zkratce a zjednodušeně se z lyžování v Norsku stal národní sport, jehož obliba pramení z historických kořenů, ideálních lyžařských podmínek a lásce Norů k veškerým aktivitám pod širým nebem.

Kompenzační cvičení 3.

Už jsme společně poznali, co jsou kompenzační cvičení, už jsme se seznámili S dechovými cvičeními, která nám pomůžou naučit se cvičením relaxačním. Opět by se na první pohled mohlo zdát, že toto nemá s lyžováním nic moc společného, ale opak je pravdou. Pro jakýkoliv trénink je umění relaxace nezbytné. Odpočaté tělo může podávat daleko lepší výkony a také se vyvarovat zbytečných zranění.

Tisíc maličkostí dělá mistra

Pro výuku a zdokonalování lyžařské běžecké techniky existuje určitá metodika, kterou je nutno respektovat a ctít. Mnohý trenér nebo cvičitel ještě navíc vnáší do výuky lyžování své letité zkušenosti, které se mu osvědčily, o kterých nemluví, ale pracuje s nimi. Někdy je to zdánlivá maličkost, ale právě souhrn takových maličkostí vede k mistrovství, kterým se někteří jedinci odlišují od průměru. Hledejme tedy ony maličkosti, které nejen dělají mistry, ale které mohou urychlit a zkvalitnit výuku techniky běžeckého lyžování.

Stravování pro lyžařské maratóny 3. díl

Na stravování, které je v přímé souvislosti se sportovním výkonem, se obecně dá pohlížet ze tří časových úhlů pohledu: strava před výkonem, během výkonu a po něm. Mnohdy jsou však zobecněná výživová doporučení nesprávně interpretována nebo dokonce i chybně vykládána. Pojďme se proto na všechny tři časové úseky podívat pohledem podloženým studiemi a analýzami. V minulém díle jsme se věnovali doporučené výživě před a během výkonu, v tomto díle přiblížíme, jak bychom měli zahájit optimální regeneraci.

Lapponia Hiihto – závody za polárním kruhem

Lapponia Hiihto, jeden ze závodů, který byl ještě do minulého roku zařazen do seriálu závodů Euroloppet, jsme navštívili z několika důvodů. Kvůli jeho umístěním ve Finsku asi 200 km za polárním kruhem a pak z důvodu jeho výjimečnosti v pozici seriálu tří lyžařských maratónů s jednodenní přestávkou za sebou. Měla to být zároveň zkouška naší odolnosti a rychlé regenerace. Jak se ukázalo, šlo o závody z kategorie malých z pohledu počtu účastníků, ale i závody z kategorie velkých z pohledu prožitků.

Bílá stopa v Orlických horách

Orlické hory jsou vyznavači bílé stopy stále tak trochu opomíjeny. Vzhledem k rozmanitosti strojově upravených tras a možnosti spojit sportovní zážitek s poznáváním památek rozhodně neprávem. Táhlé hřebeny Orlických hor bez výraznějších zlomů jsou pro běžkaře přímo stvořené a se zhruba 250 km upravených běžeckých tras, na nichž se nebudete muset složitě vyhýbat davu jiných běžkařů, jsou běžeckým rájem jak pro zkušené běžkaře, tak i pro začátečníky.

Lyžařská turistika – jak na to? Čtvrtá část: orientace při lyžařské turistice

V České republice jsou všechny hory poměrně malé, kde bychom se ztratit neměli. Jejich rozloha ani převýšení sice není v porovnání s alpskými velikány příliš velká, ale přesto nabízí možnost organizování i náročných několikadenních turistických přechodů, při kterých je třeba se umět orientovat v horském terénu. Při každém výletě bychom se neměli nechat zavést do míst, která mohou být pro nás nebezpečná, nebo si trasu výrazně prodloužit a měli bychom myslet na šťastný návrat domů.

Doplňky k běžecké výbavě

Abychom zdárně absolvovali lyžařský maratón, přejezd horského pohoří nebo klasický výlet s manželkou, nepotřebujeme super nejmodernější lyžařské vybavení, ale určitě takové, které nám jízdu usnadní a zároveň je spolehlivé. O lyžařském vybavení, na kterém je také závislý výkon v běhu na lyžích, jsme se zmínili v minulých číslech. Že to ale není vše, co lyžař potřebuje, s tím bychom se měli seznámit nyní. Co dalšího ještě lyžař potřebuje?

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

Zima klepe na dveře a s ní i první vydání Nordic magazínu, kde jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali jednoho z nejlepších sprinterů na světě Itala Federica Pellegrina. Přinášíme vám přehled novinek v oblasti běžkařského vybavení pro nadcházející zimní sezónu. Dále se dozvíte, jaká jsou úskalí, když se do trénování dětí vrhne vlastní rodič, nebo jak se optimálně stravovat a také vás inspirujeme dalšími tipy na cvičení. Objevme na běžkách Rychebské hory, nebo Lhotu-Vlasenice.

číst více
NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku