NORDIC 36 - prosinec 2015

NORDIC 36

Prosinec 2015 Zima začala. Vyběhli první běžkaři, a ve stejnou dobu se dostává na stánky už druhý letošní NORDIC. Zatímco ten první se zaměřil na dění ve světovém poháru, tento sleduje spíš paralelní závodní svět, konkrétně seriál Ski Classics, který stahuje stále více pozornosti. Jak to bylo loni? Na koho vsadit letos? A co Lukáš Bauer, který tímto směrem stáčí své lyžařské angažmá? Rozhovor s ním i loňskou hvězdou, Kateřinou Smutnou, a k tomu představení českých týmů najdete v NORDICu 36. A samozřejmě mnohem více. Třeba i odpověď na to, jestli se vyplatí investovat do kožíšků neboli lyží s kobercem. Opravdu přišel konec stoupacích vosků?
NORDIC 36 vychází 26. 11. 2015

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Vyhraje Petter Northug na desátý pokus Tour de Ski?“

Na Nový rok se rozjede další ročník lyžařské show zvané Tour de Ski. Jubilejní desátý. Ve švýcarském Lenzerheide se 1. ledna postaví na start nejlepší lyžaři světa. Letošní ročník bude mít speciální nádech. Nekoná se žádná velká soutěž (MS nebo ZOH) a Tour de Ski bude takovým malým letošním šampionátem. Tour de Ski slaví výročí, Petter Northug bude bojovat o své první vítězství a Justyna Kowalczyk naopak o páté…


Jeden z hlavních vrcholů pro reprezentaci bude v Česku

Nová sezona bude bohatá i bez obřích globálních akcí typu olympijských her či mistrovství světa. Závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě označují čeští reprezentanti za jeden z vrcholů začínající sezony. Pro některé představuje možnost ukázat se po dvou, případně čtyřech letech před domácím publikem, pro jiné je to v rámci distančních závodů a štafety příležitost vůbec první a zcela jedinečná. Ti nejzkušenější se dále chystají především na Tour de Ski, která bude závodu v Česku předcházet, zajímavá pak bude určitě i premiéra v podobě Ski Tour Canada. Zástupci mladé generace vyhlížejí mistrovství světa juniorů a do 23 let, dva dorostenci se podívají na prestižní sportovní akci v podobě zimních olympijských her mládeže.


Omlazená české reprezentace jde do boje. Kdo je kdo?

Světový pohár startuje a čeští reprezentanti ve startovním poli samozřejmě nechybí. Kvóty FIS pro letošní sezonu čítají tři muže a tři ženy pro distanční i sprinterské závody.


Po stříbrné pohádce se Lukáš Bauer rozhodl napsat další kapitolu své kariéry

V loňské sezoně vsadil všechno na jednu kartu a trnul, jestli to vyjde. Na mistrovství světa ve švédském Falunu předvedl v závodě na 50 kilometrů klasicky strhující boj a dramatický finiš. A dokázal to!


Servisní deník

Dnešní povídání nebude tak úplně o servisním deníku, ale více o přípravě lyží na skluz pro bruslení. Tím nejpovolanějším k rozhovoru je Jan Pešina, náš nejzkušenější muž v české buňce.


SKI CLASSICS 2014/15/16

Minulý rok zvítězili nováčci. Letos do seriálu vstupují hvězdy světového lyžování.
Nový ročník nejprestižnější série dálkových běhů VISMA Ski Classics startuje za pár dnů. Do nové sezóny se jde s novým názvem. Jak probíhal ročník minulý, ještě pod názvem Swix Ski Classics, a co se očekává v letošním ročníku, vám přiblížíme v následujících řádcích.


Kateřina Smutná – lyžařský talent, který si za svými cíly umí jít vlastní cestou

Příjmení Smutná v žádném případě nepopisuje její charakter. Přede mnou sedí velice milá a usměvavá mladá žena, z které čiší energie a odhodlání stále vítězit. Ve své lyžařské kariéře to vůbec neměla jednoduché. Svoje výsledky si musela tvrdě vybojovat a vůbec se za ně dnes nemusí stydět.


Fossavatn Ski Maraton: Dobrodružný Island

Dnes už ani nevím, kdy přesně Rudu Špicara, bývalého závodníka Auto-Škody Vrchlabí a Dukly Liberec, dnes skiservismana na důchodku, napadla myšlenka dát dohromady skupinu lyžařských kamarádů a objet s nimi, pokud to bude možné, všechny závody projektu Worldloppet.


Renesance Kožíšků

Jistě jste si jako pozorní čtenáři a pravověrní klasici povšimli, že se nám horským krajem začíná plíživě šířit určitý nešvar. Ano, jedná se o takzvané Mohair ski, lyže opatřené v mazací komoře místo řádné vrstvy stoupacího vosku kusem syntetického stoupacího pásu, známého spíše ze skialpového vybavení. Výrobci nám tvrdí, že se jedná o revoluci v klasickém lyžování. Ale jak to tak bývá, všechno už tu jednou bylo. NORDIC se proto rozhodl jít po stopách „kobercovek“ dále do minulosti a vylepšit váš přehled jak o historii, tak současnosti této téměř zapomenuté a znovuobjevené technologie.


Horké novinky z ISPA

Veletrh ISPO každoročně představuje zásadní novinky sportovní branže včetně těch pro běžecké lyžování. Zároveň z nich v rámci soutěže ISPO Awards vybírá ty průlomové, nejinovativnější a s největším potenciálem spoluvytvářet trendy budoucnosti. Zde přinášíme přehled všech loni oceněných. Mnohé už z časopisu Nordic znáte, ale snad nevadí, když si je v souvislosti s jejich prestižním oceněním znovu připomeneme.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 60 – únor 2023

NORDIC 60 – únor 2023

V lednovém vydání Nordicu si můžete přečít rozhovor s nestárnoucí Japonkou Masako Ishidou. Stane se Čína budoucí lyžařskou velmocí? Dále se mimo jiné dozvíte jaké jsou možnosti úpravy stop, jaký je rozdíl mezi jízdou na lyžích a kolečkových lyžích, řadu zajímavostí z historie běžeckého lyžování, nebo kam vyrazit do Německa na běžky.

číst více
NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

Zima klepe na dveře a s ní i první vydání Nordic magazínu, kde jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali jednoho z nejlepších sprinterů na světě Itala Federica Pellegrina. Přinášíme vám přehled novinek v oblasti běžkařského vybavení pro nadcházející zimní sezónu. Dále se dozvíte, jaká jsou úskalí, když se do trénování dětí vrhne vlastní rodič, nebo jak se optimálně stravovat a také vás inspirujeme dalšími tipy na cvičení. Objevme na běžkách Rychebské hory, nebo Lhotu-Vlasenice.

číst více
NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku