NORDIC 37 - leden 2016

NORDIC 37

Leden 2016 Běžkařská zima snad konečně přichází. Předpověď zimy – a hlavně sněhu – nám snad už nikdo aspoň pro nejbližší týden nesebere, takže se hory zabělí a vzápětí pokreslí magickými zdvojenými čárami – stopami běžek. Jako by i hory toužily stát se plátnem vášnivého umělce. Nebo snad sdílet s tím lyžařským hmyzem jakési nám neznáme symbiotické procesy. Každopádně držíme palce, ať je na vás zima vlídná (nikoli ve smyslu teplá), ať vás vždy zahrne dostatkem a podpoří vás v našem jedinečném, svobodném sportu. Potěší nás, když si jako společníka na chvíle mimo stopu zvolíte časopis Nordic, jehož 37. vydání právě nyní vychází. Krásnou a dlouhou zimu!
NORDIC 37 vychází 14. 01. 2016

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

oupaž. Hlavní téma závodního roku!

Světové běžecké lyžování odstartovalo novou sezónu. Finské středisko Ruka přivítalo běžce k prvním závodům FIS Světového poháru koncem listopadu a italské Livigno laufaře k premiéře letošní sezóny ve Visma Ski Classics. Hlavním tématem je – jak jinak – soupaž v závodech klasickou technikou.


Michal Lamplot je nejvýše postaveným Čechem běžeckého úseku FIS

Krátce před startem letošního ročníku Světového poháru jsem si povídal v Říčanech u Prahy s Michalem Lamplotem, který je v současnosti jediným českým zaměstnancem běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace. Byl to příjemný rozhovor s mladým funkcionářem o jeho začátcích v Bernu, o jeho vlastní práci na každém podniku SP a letošních hlavních úkolech FIS.


Petter Northug – mašina na vítězství

Jeden z nejlepších lyžařů historie před nedávnem zveřejnil, že by rád lyžoval až do MS 2021 v Trondheimu. V místě, kde žije, by se rád rozloučil se svojí hvězdnou kariérou.


Servisní deník

Vzpomínky se Vítu Fouskovi při listování v jeho deníku vybavují, jen když si přečte vybranou mázu. Jak sám tvrdí, kdybychom mu pustili jakýkoliv záznam z důležitých závodů, tak si okamžitě přesně vybaví, na čem se tehdy jelo, jaké stoupací vosky a jaké lyže testoval.


YOG 2016 – Lillehammer (NOR)

YOG – Youth Olympic Games neboli Olympijské hry mládeže – bude letos hostit norské olympijské městečko Lillehammer. Co to vlastně YOG je, jak vznikl a co od něho očekávat? Na jaké novinky se mohou mladí, nadějní závodníci, ale i fanoušci těšit? Pojďme se na to společně podívat…


Šumavský talent myslí na Lillehammer

Jirka Mánek jr. začal s lyžováním, stejně jako jeho rodiče, v nejranějším dětství. Svůj první závod na běžkách jel na Zadově, když mu byly dva roky. Objet 500 metrů kolem zadovského stadionu mu tehdy trvalo skoro 15 minut.


FIS WORDLOPPET CUP – historie a současnost

V posledních letech získává dálkové běžecké lyžování na popularitě. Milovníci dlouhých tratí mají mnoho příležitostí se účastnit lyžařských maratonů. Ale laufy jsou tu od nepaměti. Asi nejznámějším a nejstarším je švédský Vasaloppet a pro našince Jizerská padesátka. A co mají společného? Kromě toho, že ve svých zemích jsou to nejpopulárnější běhy, jsou také součástí Wordloppetu. ní


Lyžařské maratony v ČR

Lyžařské maratony, laufy a dálkové běhy netřeba představovat. Jedná se o běžecké lyžařské závody na dlouhé tratě, v ČR na 40–50 km, ve světě mají délku až 90 km (Vasův běh). K hlavnímu dlouhému závodu jsou ještě přidružené závody vedlejší, většinou zhruba na poloviční vzdálenost a druhým lyžařským stylem, součástí laufařského víkendu jsou také závody dětí.


Fenomén Tygři

Neberte, prosím, nadpis příliš vážně. Jsme spíš „příjemně přátelská“ skupinka lyžařů, i když svým způsobem i raritní. Předpokládám, že pokud závodíte na lyžích, tak už možná víte, o koho se jedná.


Red Bull horská smyčka se stáhne v Abertamech

Čtyři okruhy. Od nejdelšího po nejkratší. Ale jeden těžší než druhý. Po každém okruhu vypadne 30 % nejpomalejších. Začíná mobilizace sportovců na další unikátní akci. První ročník závodu Red Bull Horská smyčka vypukne v krušnohorských Abertamech v sobotu 13. února.


Hardangervidda – norské Eldorádo pro běžkařské nadšence

Milovníci bílé stopy asi nenajedou na světě zemi běžeckému sportu zaslíbenější, než je Norsko. To je pro běžkaře doslova Eldorádem. Pochlubit se může zárukou sněhových podmínek a téměř nekonečnými pláněmi největší evropské náhorní plošiny Hardangervidda, zabírající 7 400 km2. Ta je protkána množstvím upravovaných běžeckých tras pro bruslení i klasiku. Tu správnou trasu odpovídající schopnostem, kondici a chuti si tady najdou nejen skuteční začátečníci, ale i ti, kteří by se chtěli inspirovat běžeckou technikou trénujících norských reprezentantů nebo sportovců z dalších zemí.


Kdo vyhrává testy lyží?

Na poli běžeckých lyží se výrobci předhánějí s technickými vychytávkami a každý rok zaplaví trh těžko uchopitelným množstvím značek a modelů. Pokud nevíte, co si vybrat, opřete se o výsledky testů. Jsou dlouhodobě překvapivě konzistentní. A jednou z tradičně nejlepších je francouzská značka Rossignol. Pokud prostudujte výsledky jakéhokoli testu, zjistíte, že Rossignol je vždy na špici, ať už se jedná o klasiku, bruslení či bezvoskovou technologii.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více
NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53Únor 2020 V dalším čísle Nordic magazínu se můžete těšit na rozhovor s českým předním laufařem Petrem Novákem. Studené parafinování, kdy nepotřebujete k přípravě lyží servisní žehličku a šetříte skluznici před opakovaným zahříváním, patří mezi novinky...

číst více
NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

V tomto čísle Nordic magazínu jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali nejlepší dálkovou běžkyni na lyžích na světě Švédku Brittu J. Norgrenovou. Pomalu ale jistě se blíží konec výroby vosků s vysokým obsahem fluoru, jak se asi dotkne lyžařského světa? Přineseme vám další rady, jak trénovat a jaké jsou možnosti kontroly tréninku. Běžkaři, znáte opravdu dobře Jizerské hory? Na pohodu budeme putovat i po finském Laponsku.

číst více
NORDIC 51 – říjen 2019

NORDIC 51 – říjen 2019

Další zimní sezóna klepe na vrátka a s ní vychází i nové vydání Nordic magazínu, který spojuje všechny vyznavače běhu na lyžích. V něm jsme vyvzpovídali stříbrného olympijského medailistu v biatlonu Michala Krčmáře. Povídat si budeme například o fluorových voscích, či jak se vyrábí běžky. Navíc se můžete inspirovat v přehledu nového materiálu pro nadcházející sezónu 2019/20. Trocha teorie nikoho nezabije, takže se dozvíte, jak plánovat trénink, co je vitální kapacita plic či superkompenzační křivka. Nakonec vás pozveme do rakouského Seefeldu a jeho okolí, kde se náramně běžkuje.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku