NORDIC 37 - leden 2016

NORDIC 37

Leden 2016 Běžkařská zima snad konečně přichází. Předpověď zimy – a hlavně sněhu – nám snad už nikdo aspoň pro nejbližší týden nesebere, takže se hory zabělí a vzápětí pokreslí magickými zdvojenými čárami – stopami běžek. Jako by i hory toužily stát se plátnem vášnivého umělce. Nebo snad sdílet s tím lyžařským hmyzem jakési nám neznáme symbiotické procesy. Každopádně držíme palce, ať je na vás zima vlídná (nikoli ve smyslu teplá), ať vás vždy zahrne dostatkem a podpoří vás v našem jedinečném, svobodném sportu. Potěší nás, když si jako společníka na chvíle mimo stopu zvolíte časopis Nordic, jehož 37. vydání právě nyní vychází. Krásnou a dlouhou zimu!
NORDIC 37 vychází 14. 01. 2016

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

oupaž. Hlavní téma závodního roku!

Světové běžecké lyžování odstartovalo novou sezónu. Finské středisko Ruka přivítalo běžce k prvním závodům FIS Světového poháru koncem listopadu a italské Livigno laufaře k premiéře letošní sezóny ve Visma Ski Classics. Hlavním tématem je – jak jinak – soupaž v závodech klasickou technikou.


Michal Lamplot je nejvýše postaveným Čechem běžeckého úseku FIS

Krátce před startem letošního ročníku Světového poháru jsem si povídal v Říčanech u Prahy s Michalem Lamplotem, který je v současnosti jediným českým zaměstnancem běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace. Byl to příjemný rozhovor s mladým funkcionářem o jeho začátcích v Bernu, o jeho vlastní práci na každém podniku SP a letošních hlavních úkolech FIS.


Petter Northug – mašina na vítězství

Jeden z nejlepších lyžařů historie před nedávnem zveřejnil, že by rád lyžoval až do MS 2021 v Trondheimu. V místě, kde žije, by se rád rozloučil se svojí hvězdnou kariérou.


Servisní deník

Vzpomínky se Vítu Fouskovi při listování v jeho deníku vybavují, jen když si přečte vybranou mázu. Jak sám tvrdí, kdybychom mu pustili jakýkoliv záznam z důležitých závodů, tak si okamžitě přesně vybaví, na čem se tehdy jelo, jaké stoupací vosky a jaké lyže testoval.


YOG 2016 – Lillehammer (NOR)

YOG – Youth Olympic Games neboli Olympijské hry mládeže – bude letos hostit norské olympijské městečko Lillehammer. Co to vlastně YOG je, jak vznikl a co od něho očekávat? Na jaké novinky se mohou mladí, nadějní závodníci, ale i fanoušci těšit? Pojďme se na to společně podívat…


Šumavský talent myslí na Lillehammer

Jirka Mánek jr. začal s lyžováním, stejně jako jeho rodiče, v nejranějším dětství. Svůj první závod na běžkách jel na Zadově, když mu byly dva roky. Objet 500 metrů kolem zadovského stadionu mu tehdy trvalo skoro 15 minut.


FIS WORDLOPPET CUP – historie a současnost

V posledních letech získává dálkové běžecké lyžování na popularitě. Milovníci dlouhých tratí mají mnoho příležitostí se účastnit lyžařských maratonů. Ale laufy jsou tu od nepaměti. Asi nejznámějším a nejstarším je švédský Vasaloppet a pro našince Jizerská padesátka. A co mají společného? Kromě toho, že ve svých zemích jsou to nejpopulárnější běhy, jsou také součástí Wordloppetu. ní


Lyžařské maratony v ČR

Lyžařské maratony, laufy a dálkové běhy netřeba představovat. Jedná se o běžecké lyžařské závody na dlouhé tratě, v ČR na 40–50 km, ve světě mají délku až 90 km (Vasův běh). K hlavnímu dlouhému závodu jsou ještě přidružené závody vedlejší, většinou zhruba na poloviční vzdálenost a druhým lyžařským stylem, součástí laufařského víkendu jsou také závody dětí.


Fenomén Tygři

Neberte, prosím, nadpis příliš vážně. Jsme spíš „příjemně přátelská“ skupinka lyžařů, i když svým způsobem i raritní. Předpokládám, že pokud závodíte na lyžích, tak už možná víte, o koho se jedná.


Red Bull horská smyčka se stáhne v Abertamech

Čtyři okruhy. Od nejdelšího po nejkratší. Ale jeden těžší než druhý. Po každém okruhu vypadne 30 % nejpomalejších. Začíná mobilizace sportovců na další unikátní akci. První ročník závodu Red Bull Horská smyčka vypukne v krušnohorských Abertamech v sobotu 13. února.


Hardangervidda – norské Eldorádo pro běžkařské nadšence

Milovníci bílé stopy asi nenajedou na světě zemi běžeckému sportu zaslíbenější, než je Norsko. To je pro běžkaře doslova Eldorádem. Pochlubit se může zárukou sněhových podmínek a téměř nekonečnými pláněmi největší evropské náhorní plošiny Hardangervidda, zabírající 7 400 km2. Ta je protkána množstvím upravovaných běžeckých tras pro bruslení i klasiku. Tu správnou trasu odpovídající schopnostem, kondici a chuti si tady najdou nejen skuteční začátečníci, ale i ti, kteří by se chtěli inspirovat běžeckou technikou trénujících norských reprezentantů nebo sportovců z dalších zemí.


Kdo vyhrává testy lyží?

Na poli běžeckých lyží se výrobci předhánějí s technickými vychytávkami a každý rok zaplaví trh těžko uchopitelným množstvím značek a modelů. Pokud nevíte, co si vybrat, opřete se o výsledky testů. Jsou dlouhodobě překvapivě konzistentní. A jednou z tradičně nejlepších je francouzská značka Rossignol. Pokud prostudujte výsledky jakéhokoli testu, zjistíte, že Rossignol je vždy na špici, ať už se jedná o klasiku, bruslení či bezvoskovou technologii.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 60 – únor 2023

NORDIC 60 – únor 2023

V lednovém vydání Nordicu si můžete přečít rozhovor s nestárnoucí Japonkou Masako Ishidou. Stane se Čína budoucí lyžařskou velmocí? Dále se mimo jiné dozvíte jaké jsou možnosti úpravy stop, jaký je rozdíl mezi jízdou na lyžích a kolečkových lyžích, řadu zajímavostí z historie běžeckého lyžování, nebo kam vyrazit do Německa na běžky.

číst více
NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

Zima klepe na dveře a s ní i první vydání Nordic magazínu, kde jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali jednoho z nejlepších sprinterů na světě Itala Federica Pellegrina. Přinášíme vám přehled novinek v oblasti běžkařského vybavení pro nadcházející zimní sezónu. Dále se dozvíte, jaká jsou úskalí, když se do trénování dětí vrhne vlastní rodič, nebo jak se optimálně stravovat a také vás inspirujeme dalšími tipy na cvičení. Objevme na běžkách Rychebské hory, nebo Lhotu-Vlasenice.

číst více
NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku