NORDIC 21 - leden 2012

NORDIC 22

Leden 2012 Běh na lyžích je krásný a zdravý sport, naprosto otevřený všem. Jediné, co k tomu potřebujete, je dostatek sněhu a nějaké ty „ski“. Pak už vám pod skluznicí šustí skluznice a ubíhají kilometry takovou rychlostí, že stačíte ještě i vnímat přírodu kolem sebe. A to je na tom to nejkrásnější. Na někoho čekají krásné lyžařské výlety, jiní si chtějí trochu zazávodit. To, že zrovna jedou závod, to vnímají především ti, bojující o přední umístění. Pro ostatní už není životně důležité umístění v hloubi startovního pole, ti si tam přijedou prožít tu neopakovatelnou atmosféru závodu.
NORDIC 21 vychází 5. 1. 2012

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Kateřina Neumannová – po pěti letech od získání titulu mistryně světa

Skok a běh na lyžích – jde to najednou?

Představujeme vám severskou kombinaci
Severská kombinace se dříve nazývala závod sdružený, a jak už sám název napovídá, sdružuje v sobě dvě docela odlišné disciplíny – skok a běh na lyžích. Severská kombinace vznikla v polovině 19. století v Norsku a získala u lyžařů velkou popularitu. Na olympijských hrách se objevila již roku 1924 v Chamonix.

Red Bull Nordix chystá třetí ročník

Skikros patří mezi nejdrsnější lyžařské disciplíny. při sledování jezdců v trati plné skoků, klopených zatáček a vln se tají dech. Když však do téhle tratě pošlete běžkaře, začíná o to větší show.

Závodní servis – seminář SWIX 2011

Běžecké lyže jsou stále rychlejší a rychlejší. Je to následek technologického vývoje moderních konstrukcí a materiálů při výrobě lyží, ale velkou zásluhu na tom mají i firmy vyrábějící lyžařské vosky. Firma Swix oslovuje v rámci svého marketingového programu nejširší vrstvu prodejců, servismanů a zákazníků.

Fyziologické aspekty běhu na lyžích – 1. část

Běh na lyžích je poměrně přirozená pohybová činnost, která zahrnuje velmi širokou škálu pohybových dovedností, potřebných pro účelný a hlavně bezpečný přesun na lyžích v zasněženém terénu. Mezi přednosti běhu na lyžích v jeho rekreační i závodní formě patří, že nedochází k nadměrnému opotřebení pohybového aparátu vlivem gravitačního přetížení po odrazu, k namožení a poškození svalových úponů a kloubních spojení.

Víte, jak pracují vaše svaly?

V předcházejícím čísle Nordic jsme vás seznamovali s tím, jak se postupně zapojují svaly na dolní končetině při běhu na lyžích klasickou technikou, bruslení a při obyčejné chůzi. Protože jsme dospěli k zajímavým závěrům, že asymetrie při bruslení na lyžích na pravou stranu se do zapojování svalů promítá jen minimálně, rozhodli jsme se v seriálu EMG článků pokračovat spíše touto cestou. Na následujících řádcích se společně podíváme na rozdíly nebo podobnosti v zapojování svalstva nohou při různých typech bruslení na lyžích.

Desatero jak absolvovat lyžařský maratón

Říká se, že zkušenosti by si člověk neměl nechávat pro sebe, ale předávat je jiným. Mně se podařilo absolvovat již všechny české lyžařské maratóny, Jizerskou padesátku více jak dvacetkrát, skoro všechny evropské lyžařské maratóny a tak zjišťuji, že už také mám co předávat.

Lyžařský maratón v zemi vycházejícího slunce

Jedním z důvodů, pro které mnozí z nás propadli kouzlu lyžařských laufů, je možnost podívat se na místa, pro která bychom jinak obtížně hledali nějaké opodstatnění. Příkladem laufu, který nás může na taková místa zavést, je Sapporo International Ski Marathon – padesátikilometrový závod na olympijských tratích z roku 1972. No řekněte, kdo z nás by se jinak jen tak vydal na dovolenou do Japonska? po návratu z tohoto závodu tak na rozdíl od závodů v Evropě na naší výpravě převládaly hlavně nelyžařské zážitky.

Norsko opravdový ráj běžců na lyžích

Pokud se podíváme do historie a budeme hledat, kde se začalo s rekreačním a sportovním lyžováním, tak nás stopy přivedou na daleký sever do Skandinávie, konkrétně pak do Norska, země běhu na lyžích zaslíbené.

Poznejte Jizerské hory a Krkonoše – hory dvojčata

Napsat článek do časopisu, který dostanou do rukou účastníci Jizerské padesátky, je nevšední možnost jak ukázat Jizerské hory a Krkonoše z trochu jiného pohledu než závodnického. Vím, že mezi pravidelnými účastníky J-50 je řada turistů, kteří mají hory proježděné skrz naskrz a kochají se přírodou, ale i řada těch, co je možná zatím zajímá jen dobře upravená stopa a na turistiku jsou zatím příliš „mladí“.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více
NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53Únor 2020 V dalším čísle Nordic magazínu se můžete těšit na rozhovor s českým předním laufařem Petrem Novákem. Studené parafinování, kdy nepotřebujete k přípravě lyží servisní žehličku a šetříte skluznici před opakovaným zahříváním, patří mezi novinky...

číst více
NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

V tomto čísle Nordic magazínu jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali nejlepší dálkovou běžkyni na lyžích na světě Švédku Brittu J. Norgrenovou. Pomalu ale jistě se blíží konec výroby vosků s vysokým obsahem fluoru, jak se asi dotkne lyžařského světa? Přineseme vám další rady, jak trénovat a jaké jsou možnosti kontroly tréninku. Běžkaři, znáte opravdu dobře Jizerské hory? Na pohodu budeme putovat i po finském Laponsku.

číst více
NORDIC 51 – říjen 2019

NORDIC 51 – říjen 2019

Další zimní sezóna klepe na vrátka a s ní vychází i nové vydání Nordic magazínu, který spojuje všechny vyznavače běhu na lyžích. V něm jsme vyvzpovídali stříbrného olympijského medailistu v biatlonu Michala Krčmáře. Povídat si budeme například o fluorových voscích, či jak se vyrábí běžky. Navíc se můžete inspirovat v přehledu nového materiálu pro nadcházející sezónu 2019/20. Trocha teorie nikoho nezabije, takže se dozvíte, jak plánovat trénink, co je vitální kapacita plic či superkompenzační křivka. Nakonec vás pozveme do rakouského Seefeldu a jeho okolí, kde se náramně běžkuje.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku