NORDIC 22 - březen 2012

NORDIC 22

Březen 2012 Sněhu je na horách ještě dostatek a lyžařská sezóna v plném proudu. V letošním roce se na našem území uskutečnila spousta závodů s účastí závodníků té nejvyšší výkonnostní kategorie. Každý se jí jako divák mohl zúčastnit a jistě to byl pro něj zážitek. Nyní už se ale lyžařská sezóna pomalu chýlí ke konci a tak je třeba v předstihu hledět již dopředu k té nadcházející. Letní příprava je pro lyžaře důležitá, ať už se chce připravovat v domácím prostředí speciálními cviky na rovnováhu, posilovacími cvičeními formou imitace lyžařských pohybů na suchu nebo přípravou ve vysokohorském prostředí, které vám v tréninku nemusí v každém případě vyhovovat. Jak na to, to se dočtete v NORDIC 22.
NORDIC 22 vychází 28. 2. 2012

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Tour de Ski očima terapeuta

PODMRAČENÉ POLEDNE NA LIBERECKÉ DUKLE JE SVĚDKEM HOREČNATÉ AKTIVITY. SKUPINA MUŽŮ A DVĚ DÍVKY PŘEKLÁDAJÍ SVÁ ZAVAZADLA A MATERIÁL DO ČTYŘ VOZŮ. TŘI VOLKSWAGENY TRANSPORTERY A JEDEN CRAFTER SE POSTUPNĚ PLNÍ LYŽAŘSKÝMI PROPRIETAMI. LYŽE, VOSKY, MASÉRSKÉ A FYZIO STOLY, SERVISMANSKÉ STOLY, PITNÝ REŽIM, TAŠKY ZÁVODNÍKŮ I DOPROVODU SE MUSÍ ROVNOMĚRNĚ ROZMÍSTIT DO JEDNOTLIVÝCH VOZŮ.


Severská kombinace podle pravidel

TAK JAKO KAŽDÉ JINÉ SPORTOVNÍ ODVĚTVÍ, SVAZUJÍ I SEVERSKOU KOMBINACI DANÁ PRAVIDLA. JELIKOŽ SE ALE TATO DISCIPLÍNA SKLÁDÁ ZE SKOKU A BĚHU NA LYŽÍCH, PLATÍ PRO NI JAK PRAVIDLA SKOKANSKÁ, TAK I BĚŽECKÁ. KDYBYCHOM MĚLI VYPSAT A VYSVĚTLIT ÚPLNĚ VŠECHNA PRAVIDLA OBOU DISCIPLÍN, ASI BY TO UŽ NEBYL ČLÁNEK, ALE SPÍŠE KNIHA. RÁDI BYCHOM VÁM NĚKOLIK ZAJÍMAVOSTÍ Z PRAVIDEL SEVERSKÉ KOMBINACE PŘIBLÍŽILI.


Mapy pro lyžařský orientační běh

LYŽAŘSKÝ ORIENTAČNÍ BĚH (LOB) JE ZALOŽEN NA SCHOPNOSTI ORIENTACE A JÍZDĚ V ZIMNÍM ZASNĚŽENÉM TERÉNU NA BĚŽECKÝCH LYŽÍCH. KAŽDÝ ZÁVODNÍK OBDRŽÍ NA STARTU MAPU SE ZAKRESLENOU TRATÍ A PAK JE JIŽ JEN NA NĚM, JAKOU ZVOLÍ TAKTIKU PŘI VOLBĚ POSTUPŮ NA JEDNOTLIVÉ KONTROLY.


Návrat biatlonové elity

TRVALO TO NEUVĚŘITELNĚ DLOUHÝCH 31 LET, NEŽ SE NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY VRÁTILA BIATLONOVÁ ELITA. V ROCE 1981 SE SVĚTOVÝ POHÁR ODEHRÁL V JÁCHYMOVĚ V KRUŠNÝCH HORÁCH. AŽ BĚHEM LETOŠNÍHO LEDNA SE ZNOVU ZASTAVIL PELOTON SVĚTOVÉHO POHÁRU V NOVÉM MĚSTĚ NA MORAVĚ.


Fyziologické aspekty běhu na lyžích – 2. část

POKUD SE ROZHODNETE PRO VRCHOLOVÝ SPORT, SPOJENÝ S MAXIMÁLNÍ INTENZITOU TRÉNINKOVÉ PRÁCE CÍLENÉ K DOSAŽENÍ CO NEJLEPŠÍHO VÝKONU V ABSOLUTNÍM MĚŘÍTKU, BUDE AKTUÁLNÍ VÝKONNOST SPOJENÁ I S URČITÝM OPOTŘEBOVÁNÍM ORGANISMU. ZVOLÍTE-LI SPORT „PRO ZDRAVÍ“, ZAMĚŘENÝ NA OPTIMALIZACI AKTUÁLNÍHO STAVU BEZ AMBICÍ SPOJENÝCH SE ZVYŠOVÁNÍM VÝKONNOSTI A DOSAHOVÁNÍM ÚSPĚCHŮ NA SPORTOVNÍCH SOUTĚŽÍCH, LZE PŘEDPOKLÁDAT POZITIVNÍ OVLIVNĚNÍ VŠECH FUNKCÍ ORGANISMU.


Možnosti využití nadmořské výšky v tréninku

VYUŽÍVÁNÍ VYŠŠÍ NADMOŘSKÉ VÝŠKY JE JEDNOU Z NEJČASTĚJI DISKUTOVANÝCH I VYUŽÍVANÝCH MOŽNOSTÍ ZVÝŠENÍ SPORTOVNÍ VÝKONNOSTI. VĚTŠINOU BÝVAJÍ VYUŽÍVÁNY HORY, ALE NIŽŠÍ PARCIÁLNÍ TLAK VZDUCHU LZE NAVODIT TAKÉ UMĚLE (SPECIÁLNÍ STANY NEBO DOMY). NÁROKY POBYTU A TRÉNINKU VE VÝŠCE VYPLÝVAJÍ Z FYZIKÁLNÍCH PODMÍNEK, KTERÉ JSOU VÝRAZNĚ ODLIŠNÉ OD NÍŽIN. TRÉNINK VE VÝŠCE SE STAL BĚŽNOU SOUČÁSTÍ PŘÍPRAVY PŘEDEVŠÍM VRCHOLOVÝCH SPORTOVCŮ A JE POVAŽOVÁN ZA JEDEN Z MÁLA LEGÁLNÍCH FAKTORŮ ROZVOJE SPORTOVNÍ VÝKONNOSTI.


Nové trendy v závodní technice – dvojitý bruslařský odraz

AČ SE MŮŽE NA PRVNÍ POHLED ZDÁT, ŽE V SOUČASNÉ LYŽAŘSKÉ ZÁVODNÍ TECHNICE SE NEDÁ PŘIJÍT JIŽ S NIČÍM NOVÝM, OPAK JE PRAVDOU. NEUSTÁLÝ VÝVOJ NOVÝCH LYŽAŘSKÝCH MATERIÁLŮ MÁ VÝRAZNÝ VLIV NA ZVYŠOVÁNÍ MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI LYŽAŘŮ BĚŽCŮ. ROZTÁČÍ SE TAK KOLOTOČ, VE KTERÉM VYŠŠÍ RYCHLOSTI UMOŽŇUJÍ MODIFIKOVAT LYŽAŘSKOU TECHNIKU, A TA NAOPAK MŮŽE VÝRAZNĚ OVLIVNIT NÁRŮST MAXIMÁLNÍ LYŽAŘSKÉ RYCHLOSTI.


Imitace – letní trénink lyžaře

ŘEČ NEBUDE O IMITACI SALÁMU, NÝBRŽ O NAPODOBIVÝCH CVICÍCH, KTERÉ LZE POUŽÍVAT PŘI LETNÍ PŘÍPRAVĚ LYŽAŘŮ-BĚŽCŮ. NENÍ TO NIC NOVÉHO, PROTOŽE IMITAČNÍ CVIKY JSOU UŽ DLOUHOU DOBU SOUČÁSTÍ TRÉNINKOVÉHO PROCESU LYŽAŘŮ. JE ALE SKUTEČNOSTÍ, ŽE V POVĚDOMÍ SPORTOVCŮ JE IMITACE JEN POPELKOU, A TO ZEJMÉNA PROTO, ŽE SE VĚTŠINOU POUŽÍVÁ POUZE JAKO POSILOVACÍ CVIČENÍ ODRAZU NOHOU FORMOU NÁSOBENÝCH SKOKŮ S HOLEMI.


Jak zlepšit rovnováhu na lyžích v tréninku

ROVNOVÁHA JE SCHOPNOST ZACHOVÁVAT STÁLOU POLOHU TĚLA V RŮZNÝCH POSTOJÍCH A POHYBECH. POTŘEBUJEME JI NEUSTÁLE, PŘEDEVŠÍM PŘI SPORTOVNÍCH ČINNOSTECH, KDE SE PŘEMÍSŤUJEME, JAKO JE CHŮZE, BĚH, JÍZDA NA KOLE, NA LYŽÍCH A KOLEČKOVÝCH LYŽÍCH, NA KANOI NEBO NA IN-LINECH. V PODSTATĚ PŘI SPORTECH, ROZVÍJEJÍCÍCH PŘEDEVŠÍM VYTRVALOST, KDY STOJÍME NEBO SE POHYBUJEME NA NOHOU.


Jizerská 50 po staru, aneb klasika je klasika

UŽ DLOUHO MI V HLAVĚ ZRÁL NÁPAD VYZKOUŠET SI NĚJAKÝ VĚTŠÍ ZÁVOD NA STARÝCH DŘEVĚNÝCH LYŽÍCH (SKI) S BAMBUSKAMA A V DOBOVÉM OBLEČENÍ. NEŠLO MI ANI TAK O TO UDĚLAT SI SRANDU, ALE SPÍŠE VYZKOUŠET SI, JAKÉ TO TENKRÁT STAŘÍ LYŽNÍCI MĚLI, POROVNAT SI ČAS A NÁMAHU PROTI DNEŠKU. JELIKOŽ MI PRACOVNÍ VYTÍŽENÍ NEDOVOLUJE KVALITNÍ PŘÍPRAVU NA NORMÁLNÍ ZÁVOD, TAK JSEM SE ROZHODL TO VYZKOUŠET HNED LETOS.


Janek Ledecký – z Liberce až do Banské Bystrice

MILOVNÍK ADRENALINOVÝCH SPORTŮ, ZPĚVÁK A SKLADATEL JANEK LEDECKÝ TO MÁ DO BÍLÉ STOPY COBY KAMENEM DOHODIL. NAVÍC JE DŮKAZEM TOHO, ŽE NEVINNÉ BĚŽKOVÁNÍ SE MŮŽE STÁT POŘÁDNÝM DOBRODRUŽSTVÍM.


Na jedno pěkné Brdo

TENTOKRÁT SE VYDÁME DO VNITROZEMSKÝCH BRD. NA KRATŠÍ VYJÍŽĎKY JSME TAM Z PRAHY JEZDILI A JEZDÍME VŽDY, KDYŽ NAPADNE ALESPOŇ 15 CM SNĚHU. VLAKEM DO ŘEVNIC, PŘES HALOUNY NA HŘEBEN HŘEBENŮ, PO NĚM ZPĚT PŘES SKALKU A KOLEM ČERNOLICKÝCH SKAL DOLŮ DO VŠENOR ZASE NA VLAK. V DOBRÉ KONDICI NÁM TO I S CESTOU VLAKEM ZE SMÍCHOVA ZABRALO 3–4 HODINY A UJELI JSME KOLEM 25 KM NA LYŽÍCH. VŽDY NÁS TAKÉ LÁKALO PODÍVAT SE DÁL, AŽ DO CENTRÁLNÍCH BRD A STÁLE JE OTEVŘENÝ PROJEKT DOJET Z PRAHY PŘES PRAHU (DRUHÝ NEJVYŠŠÍ VRCHOL 862 M N. M. V BRDECH) AŽ NA ŠUMAVU. CHCE TO JEN MÍT ČAS, DOSTATEK SNĚHU A VYRAZIT. PŘESTOŽE JE TRASA PŘEVÁŽNĚ NAD VRSTEVNICÍ 600 M N. M., TAK VÍME, JAK TO U NÁS JE SE SNĚHEM.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 60 – únor 2023

NORDIC 60 – únor 2023

V únorovém vydání časopisu NORDIC si můžete přečít rozhovor s nestárnoucí Japonkou Masako Ishidou. Stane se Čína budoucí lyžařskou velmocí? Dále se mimo jiné dozvíte, jaké jsou možnosti úpravy stop, jaký je rozdíl mezi jízdou na lyžích a kolečkových lyžích, řadu zajímavostí z historie běžeckého lyžování, nebo kam vyrazit do Německa na běžky.

číst více
NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

Zima klepe na dveře a s ní i první vydání Nordic magazínu, kde jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali jednoho z nejlepších sprinterů na světě Itala Federica Pellegrina. Přinášíme vám přehled novinek v oblasti běžkařského vybavení pro nadcházející zimní sezónu. Dále se dozvíte, jaká jsou úskalí, když se do trénování dětí vrhne vlastní rodič, nebo jak se optimálně stravovat a také vás inspirujeme dalšími tipy na cvičení. Objevme na běžkách Rychebské hory, nebo Lhotu-Vlasenice.

číst více
NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku