NORDIC 24 - prosinec 2012

NORDIC 24

Prosinec 2012 Už se pomalu rozjíždí lyžařská sezóna, termínové listiny závodů jsou naplněny, a tak je potřeba se podívat, jaké vrcholné závody letos čekají nejen diváky, ale i aktivní závodníky, kteří nevynechají příležitost si zazávodit. Letos na reprezentanty čeká Mistrovství světa v Itálii, stejně tak na ostatní i celá série lyžařských maratónů téměř po celém světě. Na start jsou připraveni nejen reprezentanti, ale i mládež.
NORDIC 24 vychází 29. 11. 2012

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Hlavní místo běžek 2013: Val di Fiemme

V mlze v údolí se pásli koně, dva hoši cosi šroubovali na tribuně stadionu Lago Tesero. Jinak klid a mír. Jenže nad bíle pocukrovanými kopci už se klubalo slunce. Zima přijde do Val di Fiemme co nevidět. Právě tady se odehraje nejdůležitější část běžecké sezóny.


20 otázek pro Martina Jakše

Byl příjemný jarní podvečer, slunce pomalu zapadalo za horizont a já jsem zvolna přijížděl do Prášil na Šumavě. Už když jsem se blížil vzrostlými lesy a míjel malebnou říčku Křemelnou, kolem úchvatné výhledy do krajiny, tak jsem si říkal, že tady se musí krásně žít. Ve dveřích se na mne hned usmívala vysoká a štíhlá postava velkého sympaťáka, z kterého vyzařovala vyrovnanost a spokojenost.


Cologna – letos chci medaili ze světového šampionátu

Dario Cologna, švýcarský reprezentant v běžeckém lyžování, prozrazuje, jak umí být Švýcaři hluční fandové i svá oblíbená běžecká místa v okolí Davosu.


Biatlonová dramata šestkrát jinak!

Zimní sezóna biatlonistů je krátká. V případě Světových pohárů je od listopadu do března, v nadcházející zimě se jedná o interval mezi 25. 11. 2012 a 17. 3. 2013. Za 113 dnů procestuje elitní startovní pole biatlonistů osm zemí a dva kontinenty. Muži i ženy mají před sebou až neuvěřitelnou porci 34 závodů, které jsou rozloženy do devíti kol Světového poháru a mistrovství světa.


Pohled do tajů lyžařského orientačního běhu

Sport ryze outdoorový, lehce dobrodružný, fyzicky náročný a hlavně dopingově čistý. To je Lyžařský Orientační Běh (LOB), pocházející ze Skandinávie. Tam má také největší základnu, nejlepší podmínky a největší úspěchy. V posledních deseti letech se jim vyrovnalo Rusko, v něčem jsou na tom bratři z východu možná i lépe. A jak jsme na tom s LOBem na Moravě a v Čechách?


Lyžování je věda

Sport už dávno není doménou amatérů a nadšenců experimentujících jak v tréninku, tak i při závodech. Výkonnost špičkových borců se vyrovnává, o medailích rozhodují setiny, milimetry či gramy. Bez vědeckých týmů pracujících za dveřmi sportovních laboratoří se dnešní, nejen elitní, sportovci neobejdou. Pojďme za některé z těchto dveří nahlédnout a zjistit, co užitečného nebo alespoň zajímavého by se našlo i pro nás obyčejné smrtelníky.


Doping a jeho účinek pro sportovce, ale i možný dopad na jeho zdraví

DOPING, to slovo znáte snad všichni, ale opravdu každý víte, co se za ním skrývá? Že se jedná o zakázané látky nebo metody, které by měly napomáhat ke zlepšení výkonnosti sportovce, asi tušíte. Ale pojďme se společně podívat na tuto problematiku podrobněji.


Norská kuchyně aneb jak se vaří vosky

Vosky. Každý lyžař je používá. Každý lyžař je více či méně zná a před výkonem si láme hlavu, který ze široké palety vosků zvolit, aby dosáhl jistého odrazu i perfektního skluzu. Snad každý lyžař dokáže zapáleně debatovat o tom, jaká „máza“ byla nebo měla být ta nejlepší. Ale z čeho jsou, jak se vaří?


Leif Axell Torgersen – „Dr. WAX“

Pro většinu příznivců běžeckého lyžování bylo jméno Leifa Axella Torgersena prakticky neznámé. Mezi lyžařskými odborníky i servismany světových pohárů platil však za skutečnou celebritu, autoritu – legendu legend, ne nadarmo přezdívanou „Dr.WAX“. V lednu letošního roku odešel Leif nečekaně do lyžařského ráje. Dovolíme si proto připomenout ve stručnosti pár řádků ze života a tvůrčí práci tohoto významného lyžařského odborníka, se kterým jsem měl možnost se několikrát osobně setkat.


Russialoppet – proklatě rychlí zlatozubí domácí lyžaři

Některý ze závodů World-loppetu již absolvovali snad skoro všichni čeští dálkoví běžci, bylo o nich popsáno mnoho stránek a všechny se konají v poněkud nezajímavě civilizovaných zemích. Proto jsme se s mými přáteli rozhodli pro účast na závodech ruského seriálu dálkových běhů – RUSSIALOPPET.


Javorníky – Česko, nebo Slovensko

Javorníky jsou na Slovensku součástí Chráněné krajinné oblasti Kysuce a na Moravě Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Jedná se o krásné pohoří na Moravsko-slovenském pomezí, které má i zajímavou historii. Přitahuje lyžařské turisty, kteří si chtějí „střihnout“ náročný přejezd po souvislém hřebenu s lučnatými partiemi a pěknými výhledy na hory po obou stranách hranice.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více
NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53Únor 2020 V dalším čísle Nordic magazínu se můžete těšit na rozhovor s českým předním laufařem Petrem Novákem. Studené parafinování, kdy nepotřebujete k přípravě lyží servisní žehličku a šetříte skluznici před opakovaným zahříváním, patří mezi novinky...

číst více
NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

V tomto čísle Nordic magazínu jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali nejlepší dálkovou běžkyni na lyžích na světě Švédku Brittu J. Norgrenovou. Pomalu ale jistě se blíží konec výroby vosků s vysokým obsahem fluoru, jak se asi dotkne lyžařského světa? Přineseme vám další rady, jak trénovat a jaké jsou možnosti kontroly tréninku. Běžkaři, znáte opravdu dobře Jizerské hory? Na pohodu budeme putovat i po finském Laponsku.

číst více
NORDIC 51 – říjen 2019

NORDIC 51 – říjen 2019

Další zimní sezóna klepe na vrátka a s ní vychází i nové vydání Nordic magazínu, který spojuje všechny vyznavače běhu na lyžích. V něm jsme vyvzpovídali stříbrného olympijského medailistu v biatlonu Michala Krčmáře. Povídat si budeme například o fluorových voscích, či jak se vyrábí běžky. Navíc se můžete inspirovat v přehledu nového materiálu pro nadcházející sezónu 2019/20. Trocha teorie nikoho nezabije, takže se dozvíte, jak plánovat trénink, co je vitální kapacita plic či superkompenzační křivka. Nakonec vás pozveme do rakouského Seefeldu a jeho okolí, kde se náramně běžkuje.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku