NORDIC 25 - únor 2013

NORDIC 25

Únor 2013 Král bílé stopy za rok 2012, 2. a 3. místa na lyžařském maratónu Vasaloppet, vítěz seriálu World Classic Champion 2011 – to je vizitka pro Stanislava Řezáče, jednoho z nejlepších „laufařů“ současnosti, a vy se můžete seznámit s tajemstvím jeho úspěchů. Letošní lyžařská sezóna je přímo nabita světovými událostmi a vy se můžete seznámit s těmi nejvýznamnějšími – mistrovstvím světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě a juniorským mistrovstvím světa v klasických disciplínách v Liberci.
NORDIC 25 vychází 17. 1. 2013

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Král bílé stopy 2012 a druhý muž Ski Classics 2012: Stanislav Řezáč

Představovat našeho nejlepšího „laufaře“ poslední doby a zároveň nositele titulu král bílé stopy za sezónu 2011/12 není potřeba. Přehled jeho výsledků a to, že se na vás usmívá na každém lyžařském maratónu z plakátů a z fotky ze stupňů vítězů, mluví za všechno. Pro mnohé je to ikona maratónského lyžování, a to nejen u nás. Původně jsem si myslel, že je skoro populárnější za hranicemi, ale po té, co byl v loňském roce oceněn korunou krále bílé stopy, jsem už názor změnil.


Jak porušit pravidla lyžařského závodu

Jako technický delegát lyžařských běžeckých závodů dostávám často dotazy, na co vlastně je rozhodčí u běžeckého lyžování. Vždyť přece závodník odstartuje a běží co nejrychleji do cíle!


Lyžování je věda!

Sport už dávno není doménou amatérů a nadšenců experimentujících jak v tréninku, tak i při závodech. Výkonnost špičkových borců se vyrovnává, o medailích rozhodují setiny, milimetry či desetiny bodu. Bez vědeckých týmů pracujících za dveřmi sportovních laboratoří se dnešní, nejen elitní, sportovci neobejdou. Rozhodli jsme se za vás prosekat džunglí statistických výsledků a často nesrozumitelným vědeckým jazykem psaných sáhodlouhých učených vývodů a závěrů a naservírovat vám jejich objevy ve stručné a pokud možno čtivé podobě.


Počátky dětského lyžařského sportu u nás

Poskrovnu je údajů z úsvitu lyžařské mládežnické historie v našich zemích. Školáci – turisté, běžci, skokané, napodobující lyžící rodiče a starší kamarády; to byl první impuls a projev dětských začátků na ski. Leč ouvej, místní truhláři a koláři, vyrábějící ski, zprvu nabídku kratičkých lyží ve svých vzornících neměli.


Moje setkávání s Karlovým během

V letošní sezóně se bude konat již 42. ročník tradičně největšího lyžařského dálkového běhu v západní oblasti krušných hor – Karlova běhu. Stejně jako v předešlých letech se již v prosinci začínám minimálně v myšlenkách tímto závodem zaobírat.


Jak se závodí na Novém Zélandě

Asi všichni budou znát pojem merino vlna z ovcí, ale závod, který se jezdí na počest připomenutí každoročního nahánění ovcí domů před nadcházející zimou, ten u nás moc známý není. V zimním středisku Snow Farm, které je vzdáleno asi 35 km od nejbližšího města Wanaka a 55 km od známého Queenstown v regionu Otago na jižním ostrově Nového Zélandu, se v létě všude pasou ovce a v zimě jsou zde lyžařské stopy.


Lyžařská turistika v našem lese

Při našem dalším putování se podíváme do českého lesa. Zapomenutého pohoří na jihozápadě Čech, kde jsou skvělé možnosti pro turistiku na běžkách v neupravených terénech, ale také skvělé možnosti proběhnout se v upravených běžeckých stopách.


Lyžování ve Středních Čechách – Brdy

Více než 70 km dlouhé pohoří Brdy se nachází jihozápadním směrem od našeho hlavního města. O Brdech můžeme říci, že jsou tvořeny třemi částmi. Vydáme-li se z Prahy, narazíme nejprve na část zvanou hřebeny. dále se pak za údolím řeky Litavky tyčí nejvyšší kopce celé vrchoviny, tedy Střední Brdy. V dnešní době se na převážné většině tohoto území nachází Vojenský újezd Brdy (dále VÚ), který tak běžecké lyžování v této oblasti komplikuje. některé části tohoto území jsou však o víkendech a státních svátcích zpřístupněné. Navíc s příchodem roku 2016 s největší pravděpodobností přestane armáda využívat většinu území VÚ a Střední Brdy budou pro sportovce přístupné tak, jako tomu bylo před rokem 1927. Pod státní silnicí spojující dvě krásná městečka – Poříčí, nyní zvané Spálené, a Rožmitál pod Třemšínem – najdeme část poslední, tzv. Jižní Brdy.


V Kanadě zahájili lyžařskou sezónu již v říjnu!

Letos již potřetí měli od poloviny října kanadští lyžaři příležitost zahájit v domácím prostředí novou lyžařskou sezónu na kvalitním sněhu. Kde se vzal v relativně nízké nadmořské výšce jako je kanadský Canmore tak brzy sníh? Jednoduše, z loňských zásob.

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

Zima klepe na dveře a s ní i první vydání Nordic magazínu, kde jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali jednoho z nejlepších sprinterů na světě Itala Federica Pellegrina. Přinášíme vám přehled novinek v oblasti běžkařského vybavení pro nadcházející zimní sezónu. Dále se dozvíte, jaká jsou úskalí, když se do trénování dětí vrhne vlastní rodič, nebo jak se optimálně stravovat a také vás inspirujeme dalšími tipy na cvičení. Objevme na běžkách Rychebské hory, nebo Lhotu-Vlasenice.

číst více
NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku