NORDIC 26 - březen 2013

NORDIC 26

Březen 2013 Letošní lyžařská sezóna poskytuje kromě vlastního sportovního vyžití i možnost sledovat v domácím prostředí vrcholné lyžařské výkony prostřednictvím světové elity. Asi největší sportovní lyžařskou událostí bylo pořádání mistrovství světa v biatlonu, které probíhalo v Novém Městě na Moravě. Že se skvělými výkony představí právě Ondřej Moravec, se kterým jsme si v začátku tohoto mistrovství připravili rozhovor, v to jsme původně jenom doufali.
Další významnou událostí je juniorské mistrovství světa, které po dlouhé době zavítalo do Liberce. Tady se zase ukázala ve velice dobrém světle nadějná Lucie Charvátová, čímž si i vysloužila dodatečnou nominaci na mistrovství světa dospělých ve Val di Fiemme. Další články vás budou informovat o lyžařských maratónech u nás, ale i v zahraničí. Je to taková pozvánka na závody, kterých se ještě můžete letos zúčastnit. V článku Věk lyžařů se dozvíte, jestli ještě nejste za výkonnostním zenitem. V neposlední řadě už pomalu koukáte na konec sezóny a tak vám nabízíme možnost letního tréninku na rozvoj silových schopností, který lze provádět i v přírodním prostředí, nejlépe v lese. A mnoho dalšího čtěte v aktuálním NORDICu 26.
NORDIC 26 vychází 21. 2. 2013

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Jak si žije rodinný tým mistrů světa – Zn.: Stadlober

Neporazitelné armády ruských běžců a německých sdruženářů vládly ve veseckém areálu při mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování. Na můstku zase létali Slovinci a japonská kamikaze. Mezi nimi jen občas problesklo jiné zajímavé jméno. Tak třeba STADLOBER. Vytáhlá dívčina tohoto jména vyhrála pro Rakousko skiatlon a se zlatou medailí se mohla hned potěšit s rodiči. Táta už byl taky mistrem světa, máma vicemistryní. Pamatujete?


Ondřej Moravec – Nejdůležitější je poznat sám sebe.

Původně měly být tyto řádky jen a jen nadčasovým povídáním s biatlonistou Ondřejem Moravcem, závodníkem, který v posledních dvou sezónách zaznamenal výrazný výkonnostní progres a začíná naplňovat svoje předpoklady z juniorských let. Řízením osudu Ondra na otázky odpovídal v noci poté, kdy v Novém Městě na Moravě přivedl do cíle českou smíšenou štafetu na senzačním třetím místě! Proto i první dotaz směřoval k dění ve Vysočina Areně.


LOB – Rozhodně ne nuda

Branné lyžování, stolečkáři, blázniví lampióni a možná ještě další názvy nám klasičtí lyžaři nalepují. Ale proč vlastně? Je lyžařský orientační běh (LOB) opravdu jenom sport hrstky nadšenců, kteří si v lese ničí lyže? Budeme rádi, když se o tomto sportu zase něco více dozvíte. O čem ten sport vlastně je a hlavně pro koho?


Mohou být Češi dobrými sprintery?

Lyžařský sprint je v současnosti naprosto rovnocennou lyžařskou běžeckou disciplínou. Proč Češi nezachytili nástup a v poslední době v této disciplíně na mezinárodním poli jen paběrkují? Je to snad proto, že, jak někteří tvrdí, si české lyžování nemůže vzhledem ke své malé lyžařské základně dovolit vychovávat sprintery-specialisty?


Krevní doping

Problematika dopingu ve sportu je stále živá. Sportovci se snaží najít snadnější cesty k vítězství a slávě. Je zřejmé, že člověk vůbec se snažil zvyšovat své výkony, a to i uměle, odjakživa – nejdříve v boji, později ve sportu. Stejně jako je možné již od starověku sledovat stopy používání „zakázaných látek“, lze také sledovat snahy o jejich vykořenění.


Jakpak to tehdy vlastně bylo

Přímo z pravěku lyžectví jsou dva příběhy disciplíny, která profilovala ty nejprvnější začátky každého skiáka, a to je výlet na ski. Jednatelská kniha Českého krkonošského spolku ski Jilemnice má takových fejetonů z výprav svých členů několik. Jeden z prvních je v knize nadepsán titulkem Veselý výlet a odehrál se v roce 1897…


Nastavení pozice cyklisty na kole

Nyní, kdy si ještě užíváme běžek plnými doušky, již většina z nás myslí na jarní sportovní aktivity, kdy vyměníme lyže za jízdní kolo. Příprava na cyklistickou sezónu zahrnuje nejen servis kola, ale nedílnou součástí je i správné nastavení pozice cyklisty na kole, které odborníci doporučují pro všechny věkové í výkonnostní kategorie cyklistů.


Lesní posilovna pro lyžaře

Při tréninku lyžaře běžce se využívá různých zimních a letních tréninkových prostředků. Nejvíce by měli běžci využívat ty z nich, které rozvíjejí specifickou podobu pohybových schopností, nicméně i využití obecných tréninkových prostředků plní důležitou úlohu. Vzhledem k charakteristice běhu na lyžích se rozvoj silových schopností zčásti provádí v přípravném období v posilovnách nebo fitcentrech, ale nejvíce v přírodních podmínkách, na které jsou lyžaři zvyklí. Lyžaři závodí v přírodě, a tak je pro ně přirozenější i v přírodě, trénovat.


Šumavský skimaratón – pohled pod pokličku velitele tratí

Velmi pozitivní zpráva pro závodníky i pořadatele: Šumava je krásně zasněžená. Pro běžkaře zde panují výborné podmínky a Šumavský maratón čeká na startovní výstřel. doufáme, že překonáme loňskou vynikající účast 1 600 závodníků. Také letošní Šumavák se jede pod hlavičkou Stopy pro život a je součástí evropské série lyžařských maratónů Euroloppet. Těšíme se na všechny milovníky úzkých prkýnek u nás na Kvildě.


Birkebeinerrennet na vlastní kůži

Lyžovat v Norsku, kolébce lyžování, to je zážitek. A účastnit se závodu, který má již 75. ročník a vychází z historických událostí více než 900 let starých, to je zážitek neobyčejně silný.


Jak se žije na severu

Pocházím ze severu republiky a vždycky mě to táhlo spíše do hor a do severských zemí než na jih. Za svou lyžařskou kariéru jsem už nějaký ten pátek (když se to všecko sečte, tak možná už rok) na severu Evropy strávila, a tak bych se s vámi o své zážitky ráda podělila.


Putování Vysočinou za památkami Unesco

Kdo by to řekl, že na běžkách se v upravených stopách dostanete k takovým skvostům, jako je areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který byl pro svou jedinečnost zařazen roku 1994 mezi památky zapsané do prestižního Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.


Z kolébky na běžky

Nechcete se ani s malými dětmi vzdát svého oblíbeného sportu – třeba právě běžeckého lyžování? Nemusíte! Výrobci sportovního vybavení totiž dnes naštěstí nabízejí pomůcky, s nimiž lze sportovat i s těmi úplně nejmenšími!

Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

Zima klepe na dveře a s ní i první vydání Nordic magazínu, kde jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali jednoho z nejlepších sprinterů na světě Itala Federica Pellegrina. Přinášíme vám přehled novinek v oblasti běžkařského vybavení pro nadcházející zimní sezónu. Dále se dozvíte, jaká jsou úskalí, když se do trénování dětí vrhne vlastní rodič, nebo jak se optimálně stravovat a také vás inspirujeme dalšími tipy na cvičení. Objevme na běžkách Rychebské hory, nebo Lhotu-Vlasenice.

číst více
NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku