NORDIC 27 market - listopad 2013

NORDIC 27

Market – listopad 2013 Další lyžařská sezóna se pomalu ale jistě blíží a my začínáme přehledem lyží a bot na novou lyžařskou sezónu od všech pro vás dostupných výrobců. Že toho zrovna není málo vás jistě nepřekvapí, stejně tak i novinky v technologiích. Šéf reprezentačního servisního týmu vám zase poradí, které lyžařské vosky používat a jak je kombinovat mezi sebou. Také v tomto čísle dostanete námět na zajímavý lyžařský maratón, tentokrát až na Bajkale. V neposlední řadě vás budeme také informovat o další hrozbě nejen vrcholového lyžování, a tou je genetický doping.
NORDIC 27 vychází 25. 10. 2013

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Cíl je olympiáda

Další lyžařská sezóna už se rozbíhá a všichni mají společný cíl – olympiádu. Pro současnou reprezentaci je cílem účast již v letošní sezóně v ruské Soči, ale někteří zatím dělají postupné kroky k tomu, aby se na ni také jednou dostali. Cíl je to smělý, ale ne pro všechny dosažitelný.

Čeští běžci na kempech v Norsku

V polovině srpna vyrazily hned dva výběry českých lyžařů sbírat zkušenosti na mezinárodní lyžařské kempy do Norska. Účast na kempech vychází z filozofie rozvíjející se spolupráce jak s Norskou lyžařskou federací, tak s norskými oddíly. Koncept Česko-norského partnerství je sice stále v počátcích, ale prozatím se vyvíjí velice slibně a do budoucna se otevírá řada možností.

Sport pro život – dětičky a žáčci

Možná jste poloprofesionální sportovci, kteří se zákonitostem tréninku učili sami, pomalu vám dorůstají ratolesti a vy byste je rádi ke sportu vedli odmalička, nebo jste dobrovolní trenéři, kteří pracují s dětmi a mládeží a hledáte inspiraci, nebo si chcete oživit zákonitosti tréninku v průběhu celého života sportovce, nebo jste prostě mladí rodičové, kteří chtějí, aby se jejich dítě správně vyvíjelo a mělo i základní sportovní návyky – nejlépe se zaměřením na běžecké lyžování. Právě proto jsme pro vás připravili tento seriál článků.

Genetický doping

Následujícími řádky navážeme a doplníme dopingový seriálek z loňského ročníku, kde jsme se zabývali dopingem jako takovým a dopingem krevním. V současnosti je ale velkým strašákem dopingových komisařů a velikým lákadlem sportovců DOPING GENETICKÝ, a právě jím se zabývají následující odstavce – vždyť stačí „jen“ pouhá úprava genů…

Kam za prvním sněhem než napadne v Čechách?

Mnoho lyžařů v úvodu sezóny určitě také prostupuje lehká nervozita, jestli bude možné včas zahájit přípravu na sněhu v ČR, nebo budou nuceni vyrazit za „prvním sněhem“ stovky nebo dokonce tisíce kilometrů. V minulých dvaceti letech se mi v Krkonoších podařilo lyžovat 28. října asi čtyřikrát, což je pro mne osobní magická hranice. Bohužel toto brzké lyžování mělo většinou za důsledek, že sníh na kvalitní lyžování v Čechách pak napadl až koncem listopadu. Pro ty z vás, kteří se na první sníh těší již od konce letních prázdnin, jsme připravili přehled možností, kde je možné zahájit přípravu na sněhu výrazně dřív, než napadne sníh na našich horách.

Vosky – je z čeho vybírat

Když si řekneme lyžování, vybaví se nám sníh a lyže. Ovšem nedílnou součástí přípravy na lyžování je úprava skluznice. Ta bývá u běžeckých lyží často složitá, hlavně u závodních lyží. Ovšem jakákoliv úprava skluznice se neobejde bez správné „mázy“, neboli správného namazání skluzovými, někdy i odrazovými vosky.

Bajkalský maratón – jediný lyžařský maratón s nulovým převýšením

V minulém ročníku (Nordic č. 24) jsme čtenářům přiblížili některé závody zařazené do seriálu lyžařských maratónu v Rusku – Russialoppetu. Nyní bychom se s Vámi rádi podělili o zážitky ze závodu na 50 km volnou technikou, který je teprve kandidátem na zařazení do tohoto seriálu. Místo konání tohoto závodu nás totiž natolik zaujalo, že jsme se vydali zazávodit si po zamrzlém jezeře Bajkal již v dubnu letošního roku.

Jakuszyce – vyhlášená běžkařská oblast

Severovýchod Čech, vzdálenost od Prahy asi 125 km – dvě hodiny jízdy autem, GPS souřadnice: 50° 48´ 53“ N a 15° 25´ 47“ E, nadmořská výška cca 900 m n. m., to jsou charakteristické údaje nejbližšího většího běžeckého střediska Jakuszyce v Polsku.

Nabídka lyží a bot na sezónu 2013–2014

Máme před sebou zase další lyžařskou sezónu. Pro někoho je to už x-tá, někdo chce s lyžováním začít právě nyní. Pro všechny přinášíme souhrn toho, co nabízejí lyžařské firmy na další sezónu, aby všem to běžecké lyžování co nejvíce zpříjemnily. Není třeba to brát tak, že si firmy něco vymyslí, napíší k tomu spoustu superlativů a pak milý zákazníku, sáhni do peněženky a plať. Takto krátkozraké to od firem asi nebude, neboť jak se říká „Konkurence nikdy nespí!“


Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více
NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53Únor 2020 V dalším čísle Nordic magazínu se můžete těšit na rozhovor s českým předním laufařem Petrem Novákem. Studené parafinování, kdy nepotřebujete k přípravě lyží servisní žehličku a šetříte skluznici před opakovaným zahříváním, patří mezi novinky...

číst více
NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

V tomto čísle Nordic magazínu jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali nejlepší dálkovou běžkyni na lyžích na světě Švédku Brittu J. Norgrenovou. Pomalu ale jistě se blíží konec výroby vosků s vysokým obsahem fluoru, jak se asi dotkne lyžařského světa? Přineseme vám další rady, jak trénovat a jaké jsou možnosti kontroly tréninku. Běžkaři, znáte opravdu dobře Jizerské hory? Na pohodu budeme putovat i po finském Laponsku.

číst více
NORDIC 51 – říjen 2019

NORDIC 51 – říjen 2019

Další zimní sezóna klepe na vrátka a s ní vychází i nové vydání Nordic magazínu, který spojuje všechny vyznavače běhu na lyžích. V něm jsme vyvzpovídali stříbrného olympijského medailistu v biatlonu Michala Krčmáře. Povídat si budeme například o fluorových voscích, či jak se vyrábí běžky. Navíc se můžete inspirovat v přehledu nového materiálu pro nadcházející sezónu 2019/20. Trocha teorie nikoho nezabije, takže se dozvíte, jak plánovat trénink, co je vitální kapacita plic či superkompenzační křivka. Nakonec vás pozveme do rakouského Seefeldu a jeho okolí, kde se náramně běžkuje.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku