NORDIC 38 - únor 2016

NORDIC 38

Únor 2016
Sezona sice ještě – a doufáme že zdaleka – nekončí, ale do oběhu se právě nyní dostává časopis NORDIC, který letošní kvarteto tohoto periodika uzavírá. Načasování by mělo být takové, že vám, čtenářům, by měl jeho obsah vydržet aspoň do konce března, takže čtěte pomalu. A pokud ho zhltnete moc rychle, klidně si ho dejte ještě jednou. Co v něm najdete?

Třeba shrnutí neuvěřitelných 17 účastí Standy Řezáče na Vasaloppetu – a nejen účastí, i výsledků! Standovo jméno tak navždy zůstane, a to doslovně, opakovaně vytesáno do pamětního kamene. Z plejády dalších článků lze vypíchnout i další Vasák, tentokrát ten V Číně. Exotickému závod v unikátních kulisách navíc letos jasně dominovali Češi! A pro všechny mladší lyžaře, kteří mají svět před sebou, přinášíme bezprecedentní návod, jak kombinovat studium a běžky v USA. A mnoho mnoho dalšího.
NORDIC 38 vychází 18. 02. 2016

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Druhá perioda SP – druhé české umístění v desítce

Po Petře Novákové se do první desítky v závodě Světového poháru probil i Martin Jakš, kterému se to povedlo v předposlední etapě Tour de Ski. Prestižní soutěž nakonec dojel jako jediný z šestice Čechů, kteří stáli na startu, a umístění v top 10 zaznamenal po dvou letech na stejném místě – ve Val di Fiemme. 


„Kupředu soupaž“

Do závodů klasickou technikou se nám vkrádá jakýsi nešvar: nemazat vosky a bušit do toho pouze soupaží. Zatím to zvládají pouze profíci, kteří stále více vkládají soupaž do tréninkového procesu. Ale do budoucna to může být podobné jako u bruslení, kdy se nejprve bruslilo pouze mezi elitními běžci a až později se technika přenesla téměř na všechnu lyžařskou populaci, do všech kategorií a také do všech programů lyžařských firem. Rychlost a účelnost převládá a vývoj nelze zastavit. Navazuji tímto na článek z minulého čísla a pokusím se ho více rozvinout.Johaug a Sundby; Eliassen a Norgren

Světové běžecké lyžování je v plném proudu. Světový pohár zakončil v Novém Městě na Moravě druhou periodu závodů (třetí periodou jsou únorové závody na severu a čtvrtou a poslední je začátkem března Ski Tour Canada), která obsahovala Tour de Ski, závod v Planici a u nás na Vysočině. Ski Classics má za sebou prvních pět zastavení z celkového počtu deseti závodů této sezóny. 


FIS Ski Tour Canada – experiment, nebo začátek nové tradice?

Letošní závodní sezona bez výrazných vrcholů nabízí možnost experimentovat. Do seriálu světového poháru 2015/16 zařadila FIS hned tři tour, k prvním dvěma tradičním: Ruka Tripple a Tour de Ski se přidává naprostá novinka – Ski Tour Canada. 


Gabriela Masaříková – běžkyně, nebo biatlonistka?

Hry VII. zimní olympiády dětí a mládeže se konaly letos v lednu a běžecká část se odehrávala na vrcholcích Krušných hor, přesněji řečeno v areálu Golf Klubu Teplice. Hvězdou běžeckých disciplín se stala jablonecká Gabriela Masaříková se ziskem dvou zlatých a jedné stříbrné medaile. Má talentovaná žákyně geny po svém otci, který má dvě medaile ze světového šampionátu v biatlonu a pyšní se čtvrtým místem ze ZOH v Naganu, nebo půjde za úspěchem v běhu na lyžích?Hančův memoriál a historie v běhu na 50 km MEMORIÁL

První mistrovství Koruny České v běhu na 50 km se jelo na počest 10. výročí registrace stanov ČKS SKI Jilemnice v roce 1905. Start byl ve Vysokém nad Jizerou, pokračovalo se přes Harrachov, Voseckou a Labskou boudu, Horní Mísečky, Žalý, Benecko, Mrklov s cílem na jilemnickém náměstí. Zvítězil tehdy domácí jilemnický Josef Kraus. Další ročník byl z důvodu nedostatku sněhu neuskutečněn a následně vyhrál 3× Bohumil Hanč. 


Stanislav Řezáč – Pan Vasaloppet

Spojení, ze kterého každého běžce na lyžích zamrazí, a to ne jenom v české kotlině. To, že je Stanislav Řezáč již dvacet let naším nejlepším a nejznámějším „laufařem“, jak se dálkovým běžcům slangově přezdívá, je poměrně známý fakt. Ale málokdo tuší, jak moc slavným a uznávaným je v zahraničí, zejména pak ve Skandinávii.China Vasaloppet – poprvé ve Worldloppetu

O účasti na exotickém čínském Vasově běhu jsem uvažoval již několik let, ale pravidelný termín vždy těsně po Silvestru byl proti. Přestože se jednalo o poslední z trojice lyžařských Vasových běhů, který jsem ještě neabsolvoval. Ten tradiční ve Švédsku určitě není čtenářům nutné představovat a o japonském organizovaném na ostrově Hokkaidó u města Asahikawa, které je vzdáleno 150 km severně od nevětšího Sappora, jsme psali v NORDICu 21 a najdete ho i na webu Bezky.net.Jesenická 70 – závod, který jde vlastní cestou

Téměř čtvrt století od roku 1966 byla první neděle v březnu ve znamení tradičního závodu v běhu na lyžích, neboť se konala Jesenická 70. Pak byla, téměř na stejně dlouhou dobu, tato tradice přerušena. V roce 2013 pořadatelé z klubu XC SPORT KARLOV uspořádali 25. ročník J70 a položili tak základ novodobé tradici závodu, který si Jeseníky zaslouží. 


Honza Tománek a lyžařský maratón na sledgi pro paraplegiky

„KDYŽ NESPORTUJU, NEŽIJU.“
Absolvovat Jizerskou padesátku nebo jiný lyžařský maratón se již pokusilo několik desítek tisíc lidí. Málokdo by však v takovém tisícihlavém pelotonu hledal člověka, který se jinak pohybuje na vozíku. Tady nejde jen o výkon v soupažném odpichu po celou trať, ale také absolvování náročných sjezdů a technických pasáží závodu.Lyžování a studium v Americe

Běh na lyžích na špičkové úrovni a prestižní univerzitní vzdělání v USA. Jde obojí spojit v jedno? Téma, na které existují často až naprosto protichůdné názory, a to nejen v Čechách. Téma, na které ještě donedávna vydával i běžecký úsek Lyžařského svazu informační embargo.Valů di Fiemme z běžecké stopy

Sluncem zalitá brána Dolomit a jedna z nejpopulárnějších lyžařských destinací mezi českými lyžaři – Val di Fiemme. Jinak poměrně klidné údolí Trentina žije především turistikou, obzvlášť si přitom libuje v běžeckém lyžování. Co mu taky jiného zbývá, když má k tomuto sportu ideální předpoklady?


Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více
NORDIC 54 – březen 2020

NORDIC 54 – březen 2020

V posledním vydání NORDIC letošní sezóny jsme exkluzivně vyvzpovídali slovenské biatlonové krásky sestry Fialkovy. Poradíme vám, jak se postarat o běžky po zimě nebo jak si snadno a rychle vyměnit košíčky na hůlkách třeba za letní bodce. Chcete závodit soupaží a nevíte, jak začít? A jsou vůbec dálkové běhy na lyžích zdraví prospěšné? Vyrazte na běžky těsně za hranice do polských Jakuszyc nebo do tyrolského Sv. Johannu. Inspirovat se můžete i letní přílohou Active.

číst více
NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53 – únor 2020

NORDIC 53Únor 2020 V dalším čísle Nordic magazínu se můžete těšit na rozhovor s českým předním laufařem Petrem Novákem. Studené parafinování, kdy nepotřebujete k přípravě lyží servisní žehličku a šetříte skluznici před opakovaným zahříváním, patří mezi novinky...

číst více
NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

NORDIC 52 – prosinec/leden 2019/20

V tomto čísle Nordic magazínu jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali nejlepší dálkovou běžkyni na lyžích na světě Švédku Brittu J. Norgrenovou. Pomalu ale jistě se blíží konec výroby vosků s vysokým obsahem fluoru, jak se asi dotkne lyžařského světa? Přineseme vám další rady, jak trénovat a jaké jsou možnosti kontroly tréninku. Běžkaři, znáte opravdu dobře Jizerské hory? Na pohodu budeme putovat i po finském Laponsku.

číst více
NORDIC 51 – říjen 2019

NORDIC 51 – říjen 2019

Další zimní sezóna klepe na vrátka a s ní vychází i nové vydání Nordic magazínu, který spojuje všechny vyznavače běhu na lyžích. V něm jsme vyvzpovídali stříbrného olympijského medailistu v biatlonu Michala Krčmáře. Povídat si budeme například o fluorových voscích, či jak se vyrábí běžky. Navíc se můžete inspirovat v přehledu nového materiálu pro nadcházející sezónu 2019/20. Trocha teorie nikoho nezabije, takže se dozvíte, jak plánovat trénink, co je vitální kapacita plic či superkompenzační křivka. Nakonec vás pozveme do rakouského Seefeldu a jeho okolí, kde se náramně běžkuje.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku