NORDIC 51 - běžky a běh na lyžích

NORDIC 51

Listopad 2019 Další zimní sezóna klepe na vrátka a s ní vychází i nové vydání Nordic magazínu, který spojuje všechny vyznavače běhu na lyžích. V něm jsme vyvzpovídali stříbrného olympijského medailistu v biatlonu Michala Krčmáře. Povídat si budeme například o fluorových voscích, či jak se vyrábí běžky. Navíc se můžete inspirovat v přehledu nového materiálu pro nadcházející sezónu 2019/20. Trocha teorie nikoho nezabije, takže se dozvíte, jak plánovat trénink, co je vitální kapacita plic či superkompenzační křivka. Nakonec vás pozveme do rakouského Seefeldu a jeho okolí, kde se náramně běžkuje.

NORDIC  51 vychází 24. 10. 2019

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Michal Krčmář: Parta je nejvíc

Michal Krčmář, rodák z Vrchlabí, začínal s vrcholovým sportem v Letohradu. V současnosti je stálou oporou mužského reprezentačního týmu. Svou cílevědomostí a pracovitostí to již dotáhl k stříbrné olympijské medaili, jež pro něj byla obrovským překvapením spojeným se silnými emocemi, které samozřejmě nenechaly chladným ani žádného z fanoušků.Gunde Svan: Text: Co si Gunde myslí

S hlavou vždy mírně do strany a v červeno-duhové kultovní svanovce, ve stopě jej nešlo neomylně nerozeznat. Hvězda běžeckého lyžování osmdesátých let dnes moderuje vlastní televizní šou a v soukromí revírničí na své lesní farmě.Kalendář zimní sezóny 2019/2020: Bez olympiády, ale vrcholy chybět nebudou

Další zimní sezóna klepe na vrátka… Již na přelomu listopadu a prosince se můžeme těšit na první představení sportovců závodících na dlouhých prkýnkách a určitě bude o co stát. Nemusíte fandit pouze od televize, Česká republika bude hostit dokonce dva Světové poháry, jeden pro biatlonisty a druhý pro běžce na lyžích. Největší laufařské hvězdy zase můžete na živo vidět na Jizerské 50.Proč mi to nejede? Aneb ať mám jasno v tom, co mažu!

Mazání lyží je alchymie. Ale kdo správně namaže, jako by získal křídla a kolemjedoucí lyžaře předjížděl vesmírnou rychlostí. Vědecko-technický pokrok nám umožňuje aplikovat na lyže takové chemické sloučeniny, které díky svým vlastnostem podpoří skluznost lyže a vytvoří pocit z jízdy, jako když do auta natankujeme palivo prémiové kvality. Jak tedy funguje parafín a jaký je rozdíl v chemickém složení?Cesta do hlubin běžecké lyže

Říká se, že kolébkou lyžování je Skandinávie. Tedy… názorů na to je spousta a určitě probíhalo několik paralelních vývojů, pravdou ale zůstává, že svým způsobem je tato část Evropy pořád „Mekkou běžeckého lyžování“. Podívejme se, jak se tam, na severu, v nejstarší fungující továrně na běžecké lyže, úzká prkénka vyrábí.Novinky v běžecké výbavě 2019/20

Následuje neúplný a abecedně ani jinak neřazený výběr z novinek letošní sezóny závodního a sportovního segmentu jednotlivých aktivních značek na našem trhu, jak mi je jejich národní zástupci sami vytipovali. Až na výjimky jsem tuto novou produkci neměl na nohou ve stopě; proto se v následujícím textu omezím na editovaný koncentrát z jejich (vesměs katalogových) proklamací – nejde tudíž zcela o mé zkušenosti ani názory. (Všechny své praktické výstupy budu publikovat na výše uvedeném webovém odkazu redakčního skitestu.)Tréninková pohotovost na zimu

Hodně (na jakékoli úrovni závodících) běžkařů se snaží trénovat, či se aspoň rozumně hýbat, v průběhu celého roku – z dobrých důvodů. Co ale ti ostatní?Soupaž, nebo stříďák?

Již nadpis napoví, že jsme se nekonečnými diskuzemi, nejen na „schůzích“, věnovali tématu v běžeckém lyžování stále nerozhodnutém. Provedli jsme praktický výzkum, který by porovnal výhodnost jednoho ze stylů běhu na lyžích – konkrétně střídavého běhu dvoudobého, známého spíše pod označením „stříďák“, a soupažného běhu prostého – „soupaže“.Síly není nikdy dosti (1. část)

Protože začínáme již několikátý seriál o posilovacích cvičeních, pustíme se kromě vlastních cviků tentokrát i trošičku víc do teorie o svalové síle…O únavě, regeneraci a růstu výkonnosti

Sportování je spojené s únavou, bez níž by nedocházelo k růstu výkonnosti. Rozhodně by ale nemělo jít o únavu dlouhodobou či chronickou, která může mít na svědomí naopak výkonnostní pokles. Důležitá je proto kvalitní regenerace i povědomí o tom, co se vlastně v našem těle děje. První díl výživového seriálu vás proto provede právě pojmy spojenými s únavou, regenerací a růstem výkonnosti, aby se vám sportovalo lépe.Trénink i rodinná dovolená v Seefeldu a okolí

Už máte české hory projeté skrz naskrz? Z Bedřichova na Hřebínek, a když je forma, tak na Rozmezí nebo na Jizerku? Nebo jezdíte své obvyklé trasy na Kvildě či na Mísečkách skoro poslepu? Nabízím vám možnost změnit lyžařský lokál, vydat se za hranice republiky a vyvenčit sebe a své nejlepší lyže, které máte. Tam totiž „práskačky“ nepotřebujete. V tomto článku vás zvu do tyrolského Seefeldu!

Svěťák za objektivem

Mám za sebou sezónu Světového poháru v běžeckém lyžování, a tak pomalu rekapituluji, jaký ten rok pro mě vlastně byl. Pod pokličku Světových pohárů jsem měl možnost nakouknout díky tomu, že si mě manažerstvo vybralo jako hlavního fotografa.


Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 60 – únor 2023

NORDIC 60 – únor 2023

V únorovém vydání časopisu NORDIC si můžete přečít rozhovor s nestárnoucí Japonkou Masako Ishidou. Stane se Čína budoucí lyžařskou velmocí? Dále se mimo jiné dozvíte, jaké jsou možnosti úpravy stop, jaký je rozdíl mezi jízdou na lyžích a kolečkových lyžích, řadu zajímavostí z historie běžeckého lyžování, nebo kam vyrazit do Německa na běžky.

číst více
NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

Zima klepe na dveře a s ní i první vydání Nordic magazínu, kde jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali jednoho z nejlepších sprinterů na světě Itala Federica Pellegrina. Přinášíme vám přehled novinek v oblasti běžkařského vybavení pro nadcházející zimní sezónu. Dále se dozvíte, jaká jsou úskalí, když se do trénování dětí vrhne vlastní rodič, nebo jak se optimálně stravovat a také vás inspirujeme dalšími tipy na cvičení. Objevme na běžkách Rychebské hory, nebo Lhotu-Vlasenice.

číst více
NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku