NORDIC 52 - běžky a běh na lyžích

NORDIC 52

Prosinec/leden 2019/20 V tomto čísle Nordic magazínu jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali nejlepší dálkovou běžkyni na lyžích na světě Švédku Brittu J. Norgrenovou. Pomalu ale jistě se blíží konec výroby vosků s vysokým obsahem fluoru, jak se asi dotkne lyžařského světa? Přineseme vám další rady, jak trénovat a jaké jsou možnosti kontroly tréninku. Běžkaři, znáte opravdu dobře Jizerské hory? Na pohodu budeme putovat i po finském Laponsku.

NORDIC  52 vychází 28. 11. 2019

Předplatné

Předplatné časopisu NORDIC  objednáte u vydavatelství SNOW media ↗.

Samostatně

Časopis NORDIC si můžete objednat samostatně i v e-shopu SNOW ↗.

On-line časopis

Ve verzi  pro PC, tablety a telefony zakoupíte na ISSUU.com ↗Alza.cz ↗Floowie ↗.

On-line náhled

Ukázka obsahu

Britta Johanssonová Norgrenová: Žena krev a mlíko

Na první pohled byste těžko řekli, že Švédka Britta Johanssonová Norgrenová patří mezi elitní závodnice v běhu na lyžích. Vedle křehkých běžkyň působí Britta jako normální žena – krev a mlíko. Přestože má na kontě nejvíc vítězství ve Ski Classics ze všech závodníků vůbec, působí velmi skromně a sympaticky.Nikdy se nenechat zlomit

Zdeněk Ciller, přezdívaný Círo, rozehrál ve své trenérské pouti bílou stopou spoustu kumštu, reprezentačních lapálií, bravurních úspěchů a halasných kousků; zářících, překvapujících a pohříchu i šokujících své příznivce i kritiky.Lyžařská klišé

Známe to všichni, pro zjednodušení si během života vytváříme na spoustu věcí jednostranné názory. Některé se mohou dokonce nepozorovaně přehoupnout až v dogmata uznávaná téměř davově. A s jakými klišé se pak velice rádi oháníme v lyžařském sportu?Budeme lyžovat zeleně?

V dnešní době je naprosto běžné myslet ekologicky, v souladu s přírodou a v rámci udržitelného rozvoje, který si nachází cestu napříč všemi výrobními a nevýrobními odvětvími. Týká se to i nás, lyžařů, kteří chceme zrychlit a prodloužit svůj lyžařský skluz. Jsme pouze zlomkem těch, kteří mají vliv na znečištění přírody, ale i nás se omezení v budoucnu dotknou a budeme muset přijmout nová pravidla hry. Jak se ale často praví: „Kdo jiný než já a kdy jindy než teď?“Jak se vyrábí lyže (2. část)

V minulém čísle jste se dozvěděli obecné informace o materiálech používaných pro výrobu lyží. Dnes se zaměříme na další, neméně důležité části lyží, které se nejvíce podílejí na prvním dojmu. Skluznice a design.ONE WAY: 15 let na jedné cestě

Ta zpráva zapůsobila jako kanárkově žlutý blesk z černého nebe: finská společnost One Way Sport Oy, lídr mezi běžeckými holemi a sponzor takových jmen jako Dario Cologna nebo Charlotte Kalla, vyhlásila loni v březnu úpadek.Doplňky, které možná neznáte: Inspirativní produkty nejen pro běžkaře


Jak být rychlejší

Na internetu i v nejrůznějším tisku – včetně tohoto – lze najít spoustu informací rozmanité úrovně, jak v závodním běžeckém lyžování docílit kýžené rychlosti. V jejím tréninku žádná tajemství neexistují – schopnost lyžovat rychle si vyžaduje dlouhodobě tvrdou a inteligentní práci.Trénink pod kontrolou

Ve sportu dělíme sportovce na dvě skupiny. Jedni sportují pro zábavu bez větších očekávání a jsou spokojení, že mají pohyb na čerstvém vzduchu. Druzí se cíleně připravují a snaží se překonávat své limity.Poznejte své tělo a sportujte lépe (2. část): O sacharidech a energii

Glukóza, glykémie, glykemický index, glykogen. To všechno jsou pojmy, které souvisejí s velmi důležitou makroživinou pro každého vytrvalostního sportovce. Řeč je samozřejmě o sacharidech, pohotovém zdroji energie, který je na rozdíl od tuků dvakrát rychlejší ve své dostupnosti. To je i důvod, proč sacharidy jako zdroj energie dominují při vysoce intenzivních výkonech nebo na začátku jakéhokoliv sportování. A my si o nich v dnešním díle výživového seriálu povíme víc.Znáte všechna nástupní místa Jizerské magistrály?

O Jizerských horách lze s jistotou říci, že nabízejí velmi kvalitní službu běžcům na lyžích. Až 160 km kvalitně upravovaných stop, pestré profily a vynikající dostupnost. Ovšem právě díky snadnému přístupu z velkých měst se z Jizerských hor stává velice přetěžovaná oblast, kde zaparkovat kolem sobotní deváté hodiny ranní bývá plán téměř nemožný. A pokud se tento úkol ambicióznímu sportovci zdaří, mohou ho potom stopy plné lidí nadmíru zklamat.Svatební cesta za polární kruh

Kdo nás zná, určitě nemohl čekat, že na svatební cestu vyrazíme někam do hotelu k moři. Od říjnové svatby jsme neměli kvůli pracovnímu vytížení čas, a tak jsme dovolenou naplánovali až na duben 2018. Dlouho jsme přemýšleli o putování se saněmi někde na severu za polárním kruhem. Ale z důvodu, že do seriálu dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics byl přidán závod Ylläs–Levi, padlo rozhodnutí spojit vysněné akce a vypravit se do Finska.


Další vydání časopisu o běžeckém lyžování NORDIC

NORDIC 60 – únor 2023

NORDIC 60 – únor 2023

V únorovém vydání časopisu NORDIC si můžete přečít rozhovor s nestárnoucí Japonkou Masako Ishidou. Stane se Čína budoucí lyžařskou velmocí? Dále se mimo jiné dozvíte, jaké jsou možnosti úpravy stop, jaký je rozdíl mezi jízdou na lyžích a kolečkových lyžích, řadu zajímavostí z historie běžeckého lyžování, nebo kam vyrazit do Německa na běžky.

číst více
NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

NORDIC 59 prosinec-leden 2022/23

Zima klepe na dveře a s ní i první vydání Nordic magazínu, kde jsme pro vás exkluzivně vyvzpovídali jednoho z nejlepších sprinterů na světě Itala Federica Pellegrina. Přinášíme vám přehled novinek v oblasti běžkařského vybavení pro nadcházející zimní sezónu. Dále se dozvíte, jaká jsou úskalí, když se do trénování dětí vrhne vlastní rodič, nebo jak se optimálně stravovat a také vás inspirujeme dalšími tipy na cvičení. Objevme na běžkách Rychebské hory, nebo Lhotu-Vlasenice.

číst více
NORDIC 58 – únor-březen 2022

NORDIC 58 – únor-březen 2022

V dalším čísle Nordic magazínu vám exkluzivně naservírujeme rozhovor s naší českou jedničkou Michalem Novákem, který v letošní sezóně vlétl mezi světovou elitu. Olympiáda klepe na dveře – jakými způsoby je možné se připravit na závody ve vyšší nadmořské výšce? A nakoukneme i pod kartáče reprezentačním servismanům. Dozvíte se, jaké novinky v oblasti backcountry materiálu můžete hledat v regálech lyžařských obchodů. Zacvičíte si nejen s činkami, ale také s vlastním tělem, a jestli ještě nebudete unavení, můžete si projet i celé pohoří Javorníků.

číst více
NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

NORDIC 57 – prosinec-leden 2021/22

Max Novak patří mezi nejlepší dálkové běžce na světě, dočtěte se více o tomto českošvédském sympaťákovi, a nejen o něm, ale například i o našich nadějných sprinterkách. Inspirujte se novými materiálovými tipy na letošní sezónu. Jaké chyby děláme nejčastěji při servisu lyží? Dále se dozvíte, co obnáší extrémní výkony na běžkách, jaké mohou být následky silného mrazu a nebo jak si pohlídat nastupující formu. Objevte na běžkách Králický Sněžník.

číst více
NORDIC 56 – leden/únor 2021

NORDIC 56 – leden/únor 2021

V tomto vydání Nordic magazínu se dozvíte, jak se holka od Domažlic, Kateřina Razýmová, dostala až mezi světovou elitu. Také jsme vyzpovídali nejlepšího českého biatlonového trenéra, Ondřeje Rybáře. Nebaví vás mačkání ve stopě s ostatními? Objevte back country lyže a vyrazte ven ze stop! Máte unavené tělo nejen po tréninku? Kompenzační cvičení Vám pomůže. Dále vám přineseme tipy, jak si udržet zdraví nebo jak vyladit formu. Zajeďte na běžkách do neznámých koutů Krkonoš či Beskyd.

číst více
NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

NORDIC 55 – prosinec-leden 2020/21

Exkluzivně jsme vyvzpovídali jednu z nejlepších laufařek na světě Kateřinu Smutnou. Víte, že jedním z prvních lyžařských „vosků“ byl slaneček? Nahlédněte do zajímavého historického vývoje lyžařských vosků. Dále se dozvíte, co přinesla za materiálové novinky letošní sezóna v kategorii Race a Sport. Bolí vás při lyžování i mimo něj bederní páteř? Zařaďte pár cviků do svého tréninku. Letošní zimu se asi za hranice moc z nás nepodívá, ale i naše Krušné hory či Jeseníky zaručují kvalitní běžkování.

číst více

Další tituly a weby:

BEZKY.net - běžky a běžecké lyžování
SNOW - lyžování a skialp
SWISSmag - časopis o Švýcarsku